Moda zawsze cieszy ludzi, moda nigdy się nie znudzi

Myślę, że nikt, kto interesuje się modą choćby troszkę, choćby odrobinkę, nie przejdzie obojętnie wobec tej książki. Po prostu się nie da. „Szaty, stroje, ciuszki” z podtytułem „Modny świat na przestrzeni lat” przykuwa uwagę już okładką, a potem wciąga, wsysa i nie pozwala się oderwać.

Wydawnictwo Bajka zaprasza w kolorową, pasjonującą podróż przez świat mody, od zarania dziejów po współczesność. W czasie lektury dowiecie się, kto jako pierwszy zaczął traktować strój jako ozdobę, a nie tylko ochronę przed zimnem, i co pełniło rolę perfum w starożytnym Egipcie. Poznacie nazwy elementów strojów noszonych w poszczególnych krajach i epokach i zrozumiecie, jakie uzasadnienie miało golenie brody.

Zdobędziecie praktyczne umiejętności: jak wyprawić futro, jak udrapować chiton i zawiązać turban, jak dbać o cerę i włosy, co żuć dla świeżego oddechu, jak wystylizować się na gejszę lub na gwiazdę kina niemego, jak zrobić pastę do zębów i balsam do ciała według receptury starożytnych Egipcjan. Dowiecie się, że odzież i dodatki doskonale sprawdzą się jako narzędzia komunikacji: dama mogła przekazać wiadomość swojemu rycerzowi kolorem sukni, a rozmowa przy użyciu wachlarza to nic skomplikowanego. Poznacie także mowę kwiatów.

Będziecie zaskoczeni, że obśmiewane w każdym sezonie letnim, podobno typowo polskie, noszenie skarpet do sandałów ma długowieczną tradycję. Nosili je w taki sposób Rzymianie. Nie jedyne to – z dzisiejszej perspektywy – wstecznictwo ziomków Juliusza Cezara i Marka Aureliusza: otóż barbarzyńscy barbarzyńcy używali do prania mydła, a kulturalni Rzymianie (za Grekami)… skrobaczek i piachu. Ha. Kolejne zdziwienie może wywołać fakt, że biżuteria, makijaż i wysokie obcasy były w różnych epokach niezbędnymi dodatkami strojów… męskich.

Przed Waszymi oczami przesunie się szpaler największych projektantów i współczesnych ikon mody, wzory kultowych fasonów torebek i butów. Ta książka rozpala wyobraźnię i porusza w zwykłych ludziach nieznane im do tej pory struny!

„Szaty, stroje, ciuszki” wydawnictwa Bajka są bardzo interesujące, a przy tym szalenie zabawne, obfitują w śmieszne rymowanki („Owce ubierają hodowcę”, „Kto ma brodę, czuje modę”, „Włóż szerokie gacie i czyń pokój, bracie”) i dopiski („Romantyczny prezent na walentynki: naszyjnik z przewiercanych kości”). Ślicznie wydana publikacja stanowi idealny prezent dla małych (i dużych) elegantek, blogerek modowych i fascynatek mody. Nie należę do żadnej z tych grup, ale już się cieszę na świąteczne czytanie z moją chrześnicą Karolinką 🙂

Jana Sedláčková, Szaty, stroje, ciuszki, ilustracje: Tomski i Polanski, Jan Vajda, Štěpán Lenk, przekład: Bogumiła Nawrot, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

One comment on “Moda zawsze cieszy ludzi, moda nigdy się nie znudzi
  1. MarianFap pisze:

    Dobra robota! Czekam na kolejne wpisy. http://happyman.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*