Życie przed kotem i życie z kotem

Nikomu, kto ma kota (mam na myśli futrzaka, nie świra, choć bywają i świrnięte futrzaki), nie trzeba tłumaczyć, że życie bez kota jest życiem… niepełnym. Bo bez kota.

praktycznypan880

Miał się o tym przekonać również bohater książki „Praktyczny Pan” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Bohater ów (główny i tytułowy jednocześnie) żyje w świecie samych ważnych, pożytecznych i praktycznych spraw, tabelek, wykresów, dyplomów, zaświadczeń, planów, kalendarzy, segregatorów i harmonogramów. Żyje spokojnie i szczęśliwie. Dokładnie rzecz biorąc, to nie zastanawia się nad szczęściem, a spokój osiąga dzięki zdobyczom przemysłu farmaceutycznego. Pewnego dnia usłyszał w radiu, iż osobom nerwowym zamiast tabletek poleca się koty, bo ich mruczenie ma działanie uspokajające i łagodzące.

Jako człowiek praktyczny szybko policzył, że inwestycja w kota opłaca się bardziej, niż ciągłe kupowanie pastylek, zdecydował się więc na futrzaka.

I tak zaczęła się jego przygoda.

Zabawna, wzruszająca* i świetnie opowiedziana, tak słowem jak ilustracją, książka dla dzieci i dorosłych. Ciepła w niepowtarzalny, kocio-ciepły sposób. Każdy kociarz wie, o czym mówię i pewnie uśmiecha się w tym momencie. Po lekturze każdy nieprzekonany do kota w domu stanie się jakoś… bardziej przekonany 🙂

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Praktyczny pan”, ilustracje Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2016.

*Pisałam Wam kiedyś, że zawsze wzruszam przy książkach tej autorki. „Praktyczny pan” potwierdził tę zasadę po raz nie wiem który.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

3 comments on “Życie przed kotem i życie z kotem
  1. kwiatkowska napisał(a):

    Uśmiechnęłam się do samej recenzji. Podejrzewam, że do książki też bym się uśmiechała 🙂

  2. marcelina napisał(a):

    Brzmi jak cos dla nas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*