Błogosławmy nasze dzieci. O książeczkach Neala Lozano

Kiedy pisałam o religijnych książkach dla małych dzieci, Ella-5 w komentarzu poleciła mi książeczki Neala Lozano. Zdobyłam je i teraz mogę przedstawić swoje wrażenia.

Mam przed sobą trzy książeczki: „Co mogę dać Bogu?”, „Czy Bóg widzi mnie w ciemności?” i „Czy mnie pobłogosławisz?”. Każda historia zaczyna się podobnie: współcześnie, od rozmowy dziecka z dorosłym. Dorosły odpowiadając dziecku na pytanie sięga do Ewangelii. Zakończenie znów przenosi nas w zwyczajną, domową teraźniejszość.

Dla mnie jest to świetnie pokazana aktualność biblijnego przekazu, zaskakujący fakt, że na kartach Pisma znajdujemy odpowiedzi na pytania i wątpliwości dręczące nas, ludzi żyjących dwa tysiące lat po Chrystusie. Świat się zmienił nie do poznania, rozwinął technologicznie i industrialnie, a Ewangelia wciąż jest aktualna, uniwersalna. To w Biblii człowiek wierzący powinien szukać rady i pomocy w życiowych trudnościach. Nie powinien odstraszać nas archaiczny język i nieznajomość realiów – są świetne współczesne wydania Pisma z komentarzami pozwalającymi zrozumieć, w czym rzecz.

Książeczki Neala Lozano ukazują dzieciom jak wielka jest miłość Boga do nich, a rodziców umacniają w codziennym trudzie, podkreślając, że są dla swoich dzieci wielkim darem od Boga. Błogosławieństwo, które przekazujemy dzieciom, kreśląc na ich czołach znak krzyża, to przesłanie samego Boga: kochane dziecko, jesteś wyjątkowe i wspaniałe, masz do wypełnienia na tym świecie ważną misję.

 

Warto sięgnąć po tę serię. Ukazanie dzieciom, jak wiele wspólnego ma Ewangelia z naszą codziennością sprawi, że przyjmą to naturalnie, co wspaniale zaowocuje w ich przyszłości. Bardzo Wam polecam. I powtarzam za naszym proboszczem: „Rodzice, błogosławcie swoje dzieci! Wasze błogosławieństwo ma wielką moc!”.

Neal Lozano, „Co mogę dać Bogu?”, „Czy Bóg widzi mnie w ciemności?”, „Czy mnie pobłogosławisz?”, ilustracje Ben Hatke, Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym, Łódź 2015.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , ,

6 comments on “Błogosławmy nasze dzieci. O książeczkach Neala Lozano
 1. Agata pisze:

  Czy mnie pobłogosławisz? jest dostepne również w wersji twardej oprawy?

 2. Aga pisze:

  Bardzo Ci dziękuję za te recenzje, akurat mieliśmy dziś ciężko przeprawę, bo „po co iść do kościoła, jak jest ładna pogoda, przecież tam jest nudnoo”
  Wstyd, ale kuleje u nas wychowanie religijne…
  Czas na zmiany:))

 3. Kasia pisze:

  Pani Doroto, dziękuję za tę recenzję. Mąż już zamówił dwie z wyżej poleconych książeczek. Nasz synek ma 4 miesiące. Codziennie wieczorem go błogosławimy. Miło będzie wkrótce poczytać książeczkę, która wyjaśni mu, jaki to ma sens.

 4. Jagoda pisze:

  To ja dorzucę „Z Jezusem przez Biblię”. Niedawno mąż kupił naszej sześciolatce i obie nie mogłyśmy się doczekać naszego wieczornego rytuału czytania 🙂 Świetnie zilustrowana i tak napisana jak żadna inna książkaa o tej tematyce. A co do błogosławienia swoich dzieci… Dziś wieczorem córka z lekką pretensją w głosie zapytała mnie: „A dlaczego tata mnie dziś nie pobłogosławił?”. Mama w ostateczności jakoś uszła 😉
  Pozdrawiam!

 5. Dorota pisze:

  Chodziło mi o prawdziwa wiarę w Polsce. Teraz zaczyna być jak na Zachodzie, młodzi ludzie maja wiarę gdzieś. Co nie znaczy, że państwo i kościół nie powinny być oddzielone. Powinny. A księża powinni żyć skromnie. Żadnych Mercedesów…

  Pozdrawiam.
  Druga Dorota

 6. Dorota pisze:

  O! Jaka cisza! Bo o religijnych ksiażeczkach? Dla mnie brzmia świetnie. Widać jednak, że z prawdziwa wiara zaczyna być kiepsko. Gratuluję odwagi i wspomagam!
  Druga Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*