„Człowiek jaki jest, każdy widzi”. Homo sapiens w oczach zwierząt

Na jednym z himalajskich szczytów mieści się hotel prowadzony przez rodzinę Yetich. To hotel dla zwierząt, w którym obowiązują jasne reguły:

Nigdy nie dotarł tam żaden człowiek, a mała Yetinka jest szalenie ciekawa tego niezwykłego stworzenia. Wypytuje więc hotelowych gości, którzy przybywają w Himalaje z różnych stron: „Naprawdę widzieliście kiedyś człowieka?…”

Co o człowieku mogą powiedzieć komar, mysz, sowa, wilk, kot żółw i inni przedstawiciele fauny? Przedstawiciel gatunku Homo sapiens z ich opowieści ma zaskakujące cechy: świeci w nocy, ma długie łapy do kopania pod ziemią, robią mnóstwo hałasu, gdy leci…

Opowieści zwierząt są rozmaite, zabawne i przejmujące. Żółw wspomina, że znał tylko garstkę dobrych ludzi, to znaczy takich, którzy nie pukali w ścianki akwarium, kot pamięta głównie ludzką namolność i niezdrową ciekawość kocim życiem, pies bardzo tęskni za swoim panem, wilk nawiązuje do baśni o Czerwonym Kapturku, a dorsz ze smutkiem wspomina licznie porwanych przez człowieka krewnych i przyjaciół. Atmosfera zagęszcza się, gdy Ciekawska Yetinka pyta, co człowiek jada…

„Człowiek jaki jest, każdy widzi” to książka, w której możemy zobaczyć siebie takimi, jakimi być może widzą nas zwierzęta. Interesujący zabieg pozwala nam popatrzeć na siebie z dystansu i – być może, daj Boże – wyciągnąć z tego jakieś wnioski. A choćby i taki, że nie należy pukać w ściankę akwarium.

Książką jest laureatką I międzynarodowego konkursu Wydawnictwa Dwie Siostry na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE. Ilustracje Grażyny Rigall są bardzo ciekawe, raczej z gatunku niepokojących, niż ładniusich-śliczniusich, tworzą szczególny klimat opowieści. Świetne są graficzne wyobrażenia człowieka na podstawie opowieści poszczególnych zwierząt.

To pięknie wydana, artystyczna książka. Po jej lekturze jest o czym myśleć.

Marzena Matuszak, „Człowiek jaki jest, każdy widzi”, ilustracje Grażyna Rigall, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2017.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

2 comments on “„Człowiek jaki jest, każdy widzi”. Homo sapiens w oczach zwierząt
  1. kolorki pisze:

    Może to być dla niektórych kubeł zimnej wody 😉

  2. Dorota pisze:

    Ksiazeczka wydaje sie cudowna. Chcialabym ja mieć, niestety mieszkam za granica. Jesli ktos chciałby ode mnie coś (USA) to chętnie wymieniłabym się przysługa( ta ksiażeczka za coś).
    Pozdrawiam serdecznie
    Druga Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*