„Chrząszcz i jego chłopiec”. Miłość daje siłę

Książka dla dzieci, od której dorosły nie może się oderwać? Właśnie za to kocham dobrą literaturę dziecięcą. „Chrząszcz i jego chłopiec” intryguje już tytułem. O kim w zasadzie jest ta książka? Kto jest głównym bohaterem? Z czyjej perspektywy będziemy śledzić to, co autorka dla nas zaplanowała?

Darkus ma 12 lat, jego mama nie żyje od pięciu. Poznajemy go w chwili, gdy w tajemniczych okolicznościach znika jego ojciec, dyrektor do spraw naukowych w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. Znika, rozpływa się w powietrzu i nikt nie potrafi wyjaśnić, co się z nim stało. Sprawa jest tak tajemnicza, że natychmiast staje się lokalną sensacją. Dziennikarze gubią się w domysłach, pojawiają się coraz nowe hipotezy, łącznie z taką, że doktor Cuttle z nieznanych przyczyn uciekł i ukrywa się. Darkus, już raz ciężko doświadczony śmiercią mamy, coraz bardziej zamyka się w sobie, ale wie, że dziennikarskie hipotezy to bzdury wyssane z palca. Wierzy w swojego ojca, jest przekonany, że ten nigdy by go nie opuścił.

Osią powieści, motorem wszystkich wydarzeń jest miłość syna do ojca, niezłomna wiara w to, że ojciec go kocha, że żyje i potrzebuje jego pomocy. Policja zaniechała śledztwa, ale Darkus nie zamierza odpuścić. Będzie szukał ojca tak długo, aż go znajdzie. Z czasem dowiaduje się, że nie wiedział o nim wszystkiego, że ojciec miał swoje pilnie strzeżone sekrety, ale nie osłabia to jego determinacji. Pomocnicy Darkusa okażą się bardziej niż dziwni: to nie tylko dwójka  przyjaciół-outsiderów z nowej szkoły i ekscentryczny wuj-archeolog, ale również… chrząszcze obdarzone niezwykłymi zdolnościami. A szczególnie jeden z nich, ochrzczony imieniem Baxter, który staje się wiernym przyjacielem naszego bohatera.

To jest bardzo dobra książka, intrygująca, oparta na świetnym pomyśle, otwierająca oczy na niesamowity świat przyrody. Miłość do ojca, wierność złożonym obietnicom, współdziałanie ludzi i zwierząt w imię wspólnego dobra, wzajemna pomoc przyjaciół, pytania o to, jak daleko człowiek może posunąć się w badaniach naukowych – ważne sprawy podane w formie przykuwającej uwagę powieści dla młodego czytelnika.

Czekam na drugi tom.

M.G. Leonard, „Chrząszcz i jego chłopiec”, wydawnictwo Wilga, Warszawa 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

6 comments on “„Chrząszcz i jego chłopiec”. Miłość daje siłę
  1. cypisek pisze:

    Noooo. A dopiero co przyszła paczka z książkami, a już schowek pęcznieje znowu….

  2. kolorki pisze:

    Zaintrygowałaś mnie!!!

  3. Krusz pisze:

    I kolejna pozycja do listy. Muszę wygospodarować osobny fundusz na książki dla dzieci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*