Gaba. Najlepsza niania na świecie

Dobra opiekunka do dziecka to skarb nad skarbami. Wiedzą to wszyscy rodzice, którzy szukali niani dla potomka. Każdy, kto urządzał casting na nianię, musiał spotkać się z kilkoma kandydatkami sprawiającymi wrażenie istot z innej planety.


Opowieści o nianiach przypominają czasem thrillery. Kandydatka na nianię półtraroczniaka, polecona przez agencję opiekunek, do jego matki: „No, na razie jest jeszcze mały, ale za chwilę już będzie można mu przyłożyć”. Inna kandydatka: „Na pewno sobie poradzę, wie pani, ja mam doskonały kontakt z duszami zmarłych i one zawsze mi pomagają, we wszystkim”. Kosmos.

„Gaba i kosmiczne dzieciaki” to opowieść nie o niani-kosmitce, a o podopiecznych spoza Ziemi. Dostarczy Wam mocnych wzruszeń. Tytułowa Gaba mieszka z mamą i autystyczną siostrą. Sporą część domowego budżetu stanowią jej zarobki jako niani – a nie są małe, bo Gaba jest nianią wyjątkową: nie ma dla niej dzieci niegrzecznych, są tylko takie, których nikt nie rozumie. Być może to dzięki obcowaniu z nietypową siostrą dziewczynka wykształciła u siebie niezwykłą wrażliwość. Bo Gaba nie ma sobie równych w podejściu do dzieci. Lubi i szanuje swoich małych podopiecznych i potrafi się z nimi bawić tak, jak nikt inny. Nic dziwnego, że tak wyjątkową opiekunką zainteresowało się Ultratajne Forum Organizmów Ziemskich i Kosmitów (w skrócie: UFOZiK). W końcu mieszkający na Ziemi kosmici także potrzebują czasem opiekunki do dzieci.

Przygoda Gaby rozkręca się powoli, ale w połowie książki nabiera tempa śnieżnej lawiny. Akcja pełna jest zaskakujących zwrotów, a na dodatek wzrusza i daje do myślenia. Zachęca, by popatrzeć na ludzi wokół nas bez uprzedzeń, bez lęku, z otwartością na inność, którą mają w sobie.

Elise Allen, Daryle Conners „Gaba i kosmiczne dzieciaki”, wydawnictwo Wilga, Warszawa 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*