Maluszek patrzy, słyszy i mówi

Mam wrażenie, że ulubioną grupą docelową wydawców są przedszkolaki. Książek z kategorii wiekowej 3+ jest masa i są naprawdę świetnie. Maluszki mają zdecydowanie mniejszy wybór. Z radością więc powitałam serię wydawnictwa Widnokrąg: „RAZ, dwa, trzy – patrzymy”, „Raz, dwa, trzy – słyszymy” i „Raz, dwa, trzy – mówimy”.

razdwatrzy880

Pierwsze dwie adresowane są do roczniaków, a nawet młodszych. Ambitni rodzice czytają potomstwu w kołysce Arystotelesa, ja pozostaję przy lekturach dobranych do wieku. „Raz, dwa, trzy – patrzymy” to książeczka do oglądania. Czarno-biało-żółto-czerwone ilustracje przykuwają wzrok młodziutkiego czytelnika. „Raz, dwa, trzy słyszymy” to wyrazy dźwiękonaśladowcze zilustrowane zabawnymi, prostymi obrazkami. Z komina wyskakuje kominiarz (a kuku! – ukochana zabawa maluszków. Moje dzieci godzinami mogły chować się za firankę albo wystawiać głowę zza pieluchy), pies jeździ na rowerze i szczeka (hau-hau), a dzięcioł wystukuje korniki z pnia drzewa (stuk-puk).

„Raz, dwa, trzy mówimy” to propozycja dla dwu- i trzylatków. Utrzymana w tych samych klimatach, co poprzednia, zawiera więcej tekstu. „Dzień dobry, kochane bobry”, mówi krokodyl, uprzejmie uchylając kapelusza. „Nazywam się Agata i mam trzy lata”, mówi żaba, ucząc dzieci, jak należy się przedstawiać.

Sympatycznie zilustrowane, porządnie wydane, nie do zdarcia (twardy karton) z pewnością sprawią przyjemność i dobrze posłużą najmłodszym czytelnikom. Testowane na Wojtusiu, który stał się ich fanem, najpierw słuchał z upodobaniem, a teraz czyta je sobie sam:

Seria została wyróżniona w konkursie Instytutu Książki i Polskiej Sekcji IBBY na książki rosnące razem z dzieckiem TRZY/MAM/KSIĄŻKI.

Joanna Bartosik, „RAZ, dwa, trzy – patrzymy”, „Raz, dwa, trzy – słyszymy” i „Raz, dwa, trzy – mówimy”, wydawnictwo Widnokrąg 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , ,

11 comments on “Maluszek patrzy, słyszy i mówi
 1. gosia pisze:

  omg…Dorota padlam po obejrzeniu tego…
  Padlam i obejrzalam jeszcze pare razy.
  Wzruszona i kompletnie zakochana w Wojtusiu!
  Cudowny,wspanialy!!!Literat z niego,ze hoho!

 2. ania mikolajkowo.blogspot.com pisze:

  Mikołajek zakochał się w Wojtusiu 🙂 woła żeby mu puścić Wojtusia i śmieje się jak szalony 🙂

 3. kolorki pisze:

  Cudownie czyta, ciekawe, po kim :)??

 4. chudsza pisze:

  Wojtuś jest żywą reklamą wydawnictwa! Cudny Czytelnik (noga na nogę – klasyka!). Świetne książki, idealne pod choinkę dla Malców 🙂

 5. Edyta pisze:

  Ale „słodziak”, jak to mówi mój syn. Pozdrawiam serdecznie

 6. basik pisze:

  Fajnie, że wydawcy zauważyli że maluchy też maja potrzebę obcowania z treściami pisanymi, a nie tylko malowanymi.
  Pozdrawiam z Ząbek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*