7 akcji charytatywnych, w których warto wziąć udział (przynajmniej w jednej!) #pozytywnasiódemka

Zastanawiasz się, co by tu zrobić dobrego przed świętami? Chciałbyś komuś pomóc, ale nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiem Ci. Jest kilka rzeczy do zrobienia tu i teraz.

1. Robótka – akcja wysyłania kartek bożonarodzeniowych do Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, rozpętana przez Kaczkę i Bebe. Obie prawdopodobnie nie śpią od tygodni, odpowiadając na liczne zapytania i rozwiewając jeszcze liczniejsze wątpliwości robótkowiczów-debiutantów. Stara gwardia nie pyta, tylko pisze kartki, pakuje drobne podarki i śle do Niegowa. Wystarczy kupić lub zrobić kartkę świąteczną, napisać życzenia do konkretnej osoby i wysłać. Szczegóły oraz lista oczekujących na dobre słowo na blogu Robótki.

sztandar_robotka2016_500px

2. Handmade for Hope – aukcje charytatywne, które organizuje Fundacja SMA, założona przez rodziców dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Kupujesz coś pięknego na prezent, lub wystawiasz coś na aukcję, a cały zysk trafia na konto Fundacji. Ty decydujesz, czy Twoja darowizna idzie na na cele statutowe, czy na badania nad lekiem. Akcja trwa do 16 grudnia.

handmade880

3. Macierzyństwo bez lukru – akcja na rzecz Mikołajka Kamińskiego, chorego na SMA1, najcięższą postać tej choroby. W ramach akcji wydajemy zbiory tekstów o byciu matką i ojcem. Nasza najnowsza książka „Macierzyństwo bez Photoshopa” opowiada o tym, jak kobiety i ich partnerzy postrzegają zmiany w ciele po urodzeniu dziecka. Wszyscy autorzy przekazują należne im honorarium na rzecz Mikołajka, na jego konto w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jeśli nie interesuje Cię książka, to po prostu wpłać Mikołajkowi parę złotych, ile możesz. 14 wpłat po 5 zł to jedna godzina rehabilitacji naszego podopiecznego.

4. Kilogramówka do Kenii  – to akcja, o której można poczytać np. na misje.pl lub gosc.pl. Zainicjowała ją siostra Amabilis Gliniecka pracująca z najuboższymi mieszkańcami Kenii, która poprosiła swoich znajomych, by przysyłali listy z bielizną dla dzieci i młodzieży, jej podopiecznych. To często pierwsza w życiu własna rzecz, którą dostają te dzieci. Przesyłka nie może być cięższa niż kilogram, bo za odbiór cięższej paczki trzeba słono zapłacić, a list do kilograma odbiera się na kenijskiej poczcie za darmo. Listy należy słać na adres:

s. Amabilis Gliniecka
PO Box 144 Kahuro
Murang’a
Kenia

5. Akademia Przyszłości to drugi, obok Szlachetnej paczki, flagowy projekt Stowarzyszenia Wiosna, nakierowany na pomoc dzieciom z trudnościami, dzieciom, których nikt nie wspiera, nie motywuje do nauki, nie otwiera przed nimi drzwi do lepszego życia, niż to, które znają, często w rodzinie dotkniętej biedą i alkoholizmem. To pomoc dla dzieci, które „nie rokują”. Każda wpłata ma sens.

Screen ze strony akademiaprzyszlosci.org.pl

6. Pomoc dla Syrii – zdjęcia z Aleppo są jak nóż przeszywający raz po raz moje serce. Czuję fizyczny ból na widok poranionych, przerażonych dzieci na gruzach miasta. Dyskusja o uchodźcach – wpuszczać, nie wpuszczać – zawstydza mnie jako człowieka, choć rozumiem, że zawsze istnieje ryzyko, że wśród potrzebujących znajdzie się ktoś o nieczystych intencjach. Czuję bezsilność, bo przecież nawet gdybym kupiła setkę koców do okrycia ludzi pozbawionych dachu nad głową, to te koce nie zatrzymają kolejnych bomb. Ale nie mogę stać z opuszczonymi bezradnie rękami i płakać przed monitorem. Może ten koc, w którym mam swój udział, sprawi, że jakieś dziecko przez moment poczuje się lepiej, bezpieczniej? Wpłaty na pomoc Syrii przyjmuje m.in. PAH.

syria
7. Dobra FabrykaFundacja zainicjowana przez Szymona Hołownię. W Kongo, w szpitalu Sióstr od Aniołów, w miejscowości o ciężkiej do wymówienia nazwie Ntamugenga, potrzebne są pieniądze, by pomagać pacjentom: rodzącym, które nie mają dla swoich dzieci dosłownie niczego, ciężko chorym ludziom, żyjącym w skrajnym ubóstwie, a także by prowadzić ostatni w całej prowincji Północnego Kivu ośrodek dożywiania działający przy szpitalu. Twoje 20 zł miesięcznie może uratować czyjeś życie. 20 zł miesięcznie.

fabryka880

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.dobrafabryka.pl

***

Ludzie często myślą, że cóż to jest to moje wsparcie, kropla w morzu. Ty ani ja nie uratujemy wszystkich, nie zbawimy całego świata. Ale gdy wyobrażę sobie, że to mojemu dziecku potrzeba pomocy, to już nie myślę, że och, co to jest, jedno dziecko z milionów. Więc pomyśl, że pomagasz konkretnej osobie, że dzięki Tobie ten ktoś uśmiechnie się, dostanie serdeczny list, pierwszą w życiu piątkę, pierwszą w życiu własną parę skarpet, że dzięki Tobie dziecko wyzdrowieje, a inne urodzi się w godziwych warunkach. Nie JAKIEŚ dziecko, to konkretne dziecko, w którego oczy możesz popatrzeć na mikołajkowo.blogspot.com czy na dobrafabryka.pl, którego historię możesz poznać na stronie Akademii Przyszłości.

Pomagajmy, bo to się opłaca, puszczone w obieg dobro wraca  zwielokrotnione. A kto ma zmienić świat na lepsze, jeśli nie my? 🙂

fot. w zajawce: vhsPfaffenhofen, pixabay.com

Wszystkie wpisy z cyklu Pozytywna siódemka.

Napisano w Od Rana Do Wieczora

Tagi:

10 comments on “7 akcji charytatywnych, w których warto wziąć udział (przynajmniej w jednej!) #pozytywnasiódemka
 1. kaczka pisze:

  Chuda :*
  No i jak to sie fajnie zlozylo! Zawsze przystajemy w poneidzialki wieczorem na zakupy w takim jednym supermarkecie, a tam dzis bielizny dzieciecej na kilogramy!
  Byleby tylko dotarla na miejsce.

 2. Ola pisze:

  A wie ktoś może ile kosztuje taki kilogramowy list do Kenii?

 3. kolorki pisze:

  Pierwsze trzy wspieramy, ze szczególną miłością do Robótki!!! Kolejne dwie mamy na własnym podwórku :))

 4. Winter pisze:

  My z pewną nieśmiałością zabraliśmy się za Robótkę 🙂 Mam nadzieję, że nie za późno.

 5. Ange76 pisze:

  Dziękuję za podpowiedź i już zaczynam kompletować paczkę do Kenii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*