Mity objaśnione

Bajki filozoficzne. Świat mitologii” Michela Piquemala to kolejna świetna lektura tego autora dla całej rodziny. Autor przypomina najważniejsze greckie mity i pokazuje ich obecność w filozofii, psychologii, literaturze i sztuce. Doskonała sprawa!

bajkifilozoficzne250Książka Piquemala pokazuje, jak ważna jest znajomość mitologii, ile odniesień i porównań mitologicznych używamy na co dzień, ile nawiązań odnaleźć można w kulturze. Biblia i mitologia to dwa filary kultury europejskiej i trudno żyć w naszym kręgu kulturowym nie znając jednej i drugiej.

Każdy rozdział to jedna mitologiczna opowieść i komentarz do niej. Objaśnienia autora są bardzo przystępne dla czytelnika w każdym wieku, starszym przypominają i utrwalają wiedzę o mitologii, młodszym ją przekazują. Lektura bardzo przydatna dla nastolatków, szczególnie dla fanów przygód Percy’ego Jacksona: czytanie tej książki bez znajomości mitologii to jak jedzenie wygotowanych truskawek.

Literatura nie musi bezpośrednio odwoływać się do mitologii, by na mitologii się opierać. Współcześni twórcy świadomie bądź nieświadomie, wykorzystują mitologiczne wątki: taka na przykład szalenie popularna czapka-niewidka to nic innego, jak hełm podarowany Perseuszowi przez Hermesa.

Michel Piquemal, Bajki filozoficzne. Świat mitologii, wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , ,

3 comments on “Mity objaśnione
  1. marcelina napisał(a):

    Pff, a konkursiku nie będzie?

  2. kuka napisał(a):

    Idę kupić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*