Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu organizuje co roku ogólnopolski konkurs pod hasłem „Bibliotekarz inny niż myślisz”. W tegorocznej edycji, rozstrzygniętej 11 maja 2016, wzięła udział m.in. Iwona Wierzba. Obok jej nietypowej sesji zdjęciowej nie sposób przejść obojętnie.
„Wobec tragicznego spadku czytelnictwa w naszym kraju podjęłam drastyczne kroki w walce o poprawę tego stanu” – wyjaśnia Iwona Wierzba, bibliotekarka od 35 lat, właścicielka wydawnictwa ALBUS, autorka pięknie wydanych, niebanalnych książek dla dzieci (m.in. „Metryka nocnika”, „Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych”).
Jury konkursu nie doceniło niestety pomysłu niekonwencjonalnej bibliotekarki, ale myślę, że warto go pokazać. Utrzymany w konwencji horroru dobitnie zwraca uwagę na tragiczny stan czytelnictwa w Polsce. Inne zdjęcia z tej sesji możecie obejrzeć na profilu FB Iwony Wierzby.
Według badań czytelnictwa za rok 2015, przeprowadzonych przez TNS Polska, w 2015 r. tylko 37% ankietowanych przeczytało co najmniej jedną książkę. Ciekawe, że najczęściej wymienianym autorem był w 2015 roku – podobnie jak w poprzednich latach – Henryk Sienkiewicz. Cała Polska nieustająco czyta Trylogię?
Nie rań swojej bibliotekarki, odwiedź bibliotekę jeszcze dziś!
Jakoś nie wierzę w te badania.
Na każdych Targach Książki są takie tłumy, że trudno przejść. I kupują całe siaty książek 😉 Biblioteki także działają.
A ileż ludzi (zwłaszcza młodych) czyta tzw. e-booki!?
Czyli nie jest tak źle jak się nam wmawia.
Może badają nie tych, co trzeba? Czemu nigdy nie zapytają mnie? Statystyki skoczyłyby od razu.
hahaha fajny pomysł:) szkoda, że nie chwycił! Dlaczego akurat Sienkiewicz?? Może tylko to nazwisko z dzieciństwa ludzie pamiętają? I te badania są mało warte i w naturze jest gorzej;)? (znaczy w rzeczywistości jeszcze mniej ludzi książki czyta, tylko niektórzy się jeszcze tego wstydzą;P)
Ja też się obawiam, że to nazwisko pamiętają ze szkoły, jakaś myśl samotna tuła się po głowie.