Nie czytając, ranisz swoją bibliotekarkę

Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu organizuje co roku ogólnopolski konkurs pod hasłem „Bibliotekarz inny niż myślisz”. W tegorocznej edycji, rozstrzygniętej 11 maja 2016, wzięła udział m.in. Iwona Wierzba. Obok jej nietypowej sesji zdjęciowej nie sposób przejść obojętnie.

ranisz8802„Wobec tragicznego spadku czytelnictwa w naszym kraju podjęłam drastyczne kroki w walce o poprawę tego stanu” – wyjaśnia Iwona Wierzba, bibliotekarka od 35 lat, właścicielka wydawnictwa ALBUS, autorka pięknie wydanych, niebanalnych książek dla dzieci (m.in. „Metryka nocnika”, „Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych”).

Jury konkursu nie doceniło niestety pomysłu niekonwencjonalnej bibliotekarki, ale myślę, że warto go pokazać. Utrzymany w konwencji horroru dobitnie zwraca uwagę na tragiczny stan czytelnictwa w Polsce. Inne zdjęcia z tej sesji możecie obejrzeć na profilu FB Iwony Wierzby.

Według badań czytelnictwa za rok 2015, przeprowadzonych przez TNS Polska, w 2015 r. tylko 37% ankietowanych przeczytało co najmniej jedną książkę. Ciekawe, że najczęściej wymienianym autorem był w 2015 roku – podobnie jak w poprzednich latach – Henryk Sienkiewicz. Cała Polska nieustająco czyta Trylogię?

Nie rań swojej bibliotekarki, odwiedź bibliotekę jeszcze dziś!

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

4 comments on “Nie czytając, ranisz swoją bibliotekarkę
 1. Janina pisze:

  Jakoś nie wierzę w te badania.
  Na każdych Targach Książki są takie tłumy, że trudno przejść. I kupują całe siaty książek 😉 Biblioteki także działają.
  A ileż ludzi (zwłaszcza młodych) czyta tzw. e-booki!?
  Czyli nie jest tak źle jak się nam wmawia.

 2. kolorki pisze:

  hahaha fajny pomysł:) szkoda, że nie chwycił! Dlaczego akurat Sienkiewicz?? Może tylko to nazwisko z dzieciństwa ludzie pamiętają? I te badania są mało warte i w naturze jest gorzej;)? (znaczy w rzeczywistości jeszcze mniej ludzi książki czyta, tylko niektórzy się jeszcze tego wstydzą;P)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*