Niezwykłe dzieje Orła Białego

Wydawnictwo Bajka ma na swoim koncie kolejną wspaniałą, interesującą i pożyteczną książkę dla każdej Polki i każdego Polaka. To „Orzeł Biały” Alfreda Znamierowskiego, heraldyka i weksylologa.

orzelbialyokladka

Heraldyk zajmuje się herbami, a weksylolog – chorągwiami „jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych” – podpowiada usłużna Wikipedia. Zatem autor książki jest osobą wszechstronnie kompetentną i z krynicy jego mądrości powinniśmy czerpać garściami.

Czerpmy więc! Czytajmy w domu, w szkole i w przedszkolu, czytajmy dzieciom i dorosłym: dziennikarzom i politykom. Bo prawie każdy z nas popełnia, niestety, błędy dotyczące symboli narodowych.

Sprawdźcie, jaki jest stan Waszej wiedzy. Proponuję krótki test:

  1. Co to jest:kokarda
  2. Który z ptaków jest polskim godłem?
  3. Czym się różni herb od godła?
  4. Od kiedy Orzeł Biały jest w herbie Polski?
  5. Czym się różni flaga od barw narodowych?

Koniec testu. Zanotowaliście odpowiedzi? To proszę sprawdzić, czy są właściwe.

  1. Kto użył nazwy „kokarda narodowa” – punkt! Kto odpowiedział „kotylion” – niech nigdy więcej tego nie robi. Kotyliony nosi się na balu. Zwróćcie uwagę, że kolor biały znajduje się w środku kokardy. Jeśli do środka damy czerwony, będziemy nosić barwy Maroka.
  2. Większość z nas uważa, że orzeł bielik. Otóż nie, orzeł w polskim herbie nie wyobraża żadnego rzeczywistego ptaka, jest orłem heraldycznym, czyli stylizowanym przedstawieniem ptaka z przesadnie dużym dziobem, fantazyjnie rozłożonym ogonem oraz potężnymi łapami.
  3. Różnicę między godłem a herbem obrazuje ta ilustracja:godloaherb
  4. Orzeł Biały jest godłem Polski od koronacji Przemysła II 26 czerwca 1295 r.
  5. Flaga państwowa ma proporcje 5:8 i tym różni się od barw narodowych, które mogą mieć dowolne proporcje. Koniecznie muszę zmierzyć tę, która przy świętach narodowych powiewa na moim balkonie.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: Orzeł Biały piszemy tylko tak – od wielkich liter.

Ta książka imponuje ogromem wiedzy, ale podanej w bardzo przystępny sposób, trafiający do ludzi w każdym wieku. Liczne ilustracje prezentują, jak zmieniały się nasze symbole, flagi, herby, chorągwie, symbole wojskowe, jak wyglądają najwyższe państwowe odznaczenia: Order Orła Białego, Order Odrodzenia Polski, Order Wojenny Virtuti Militari i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Szalenie interesujące są informacje na temat znaków ziem polskich, herbów poszczególnych województw i powiatów, w których również znajduje się Orzeł Biały. Każdego z nas powinny zainteresować bardzo praktyczne informacje na temat eksponowania flagi państwowej: wiecie, że nie powinno się wieszać jej w dni deszczowe, podczas śnieżycy i przy bardzo silnym wietrze? Wiecie, że biało-czerwone flagi z herbem bądź z napisami „Polska” nie są flagami państwowymi, bo na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków?

„Orła Białego” trzeba przeczytać, trzeba mieć pod ręką i sięgać do niego przy każdej okazji, nie tylko z racji świąt narodowych. Niektóre wiadomości zawarte w kompendium Znamierowskiego można traktować jak ciekawostki, ale kilka trzeba wykuć na blachę. Choćby te pięć powyżej.

Alfred Znamierowski, Orzeł Biały. Znak państwa i narodu, wydawnictwo Bajka Warszawa 2016

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*