Kim będziesz, gdy dorośniesz?

„Fach, że ach!” to książka, która koniecznie powinna znaleźć się w każdym domu. To prawdziwa encyklopedia zawodów, która na pewno pomoże dziateczkom szczegółowo zaprojektować własną ścieżkę kariery.

fach700

Każdy rozdział rozpoczyna się słowami „Możesz pracować…” i roztacza przed oczyma młodego czytelnika szeroki wachlarz możliwości. Możesz pracować na budowie, otworem stoi przed tobą fach betoniarza, hydraulika, montera instalacji centralnego ogrzewania, dekarza i wielu innych. Na zajmującej dwie strony ilustracji dużo się dzieje, można opowiadać sobie, czym zajmują się poszczególne osoby, a na kolejnych dwóch stronach znajdziemy szczegółowy opis wybranych profesji.

Zabawne, urocze ilustracje w połączeniu ze skondensowanymi informacjami na temat poszczególnych zawodów dają porcję solidnej wiedzy o świecie w doskonałej formie. Pozwalają zajrzeć do niedostępnych zwykle miejsc, takich jak biuro zawiadowcy stacji kolejowej, zaplecze teatru, plan filmowy czy pracownie konserwatorów sztuki w muzeum, a nawet do… pokoju nauczycielskiego! Proszę się nie śmiać, pokoje nauczycielskie często są w oczach uczniów twierdzami nie do zdobycia. Kiedy w czasach studenckich odbywałam praktyki w liceum, pewnego razu razem z koleżanką sprawdzałyśmy plan lekcji naszej opiekunki na płachcie rozłożonej w pokoju nauczycielskim.

– Ten plan lekcji jest taki sam jak na korytarzu! – usłyszałyśmy nagle gniewne burknięcie.

Zdumione podniosłyśmy głowy. Przed nami stała wyraźnie poirytowana nauczycielka w wieku zbliżonym do emerytalnego.

– Do was mówię!

Zagapiłam się na nią, kompletnie nie pojmując, o co chodzi, na szczęście moja koleżanka wykazała się większą przytomnością.

– Ale my jesteśmy studentkami! – odparła z chłodną uprzejmością.
– Aaaaa to przepraszam! – wycofała się jejmość.

Zatem dla dzieci może to być jedyna okazja, by zajrzeć za tamte drzwi 🙂

Książka wywiera szalenie sympatyczne wrażenie. Pięknie wydana, kolorowa i pełna przydatnych informacji. Polecam z pełnym przekonaniem.

Silvie Sanža, Fach, że ach!, ilustracje Milan Starý, wydawnictwo Bajka 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

2 comments on “Kim będziesz, gdy dorośniesz?
  1. Adrian walo pisze:

    Czas stworzyc domowa biblioteke 🙂 ekologiczne zabawki poznań

  2. kolorki pisze:

    Znowu zapragnęłam kolejnej książki 🙂 I tylko półek za mało!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*