Zwykłe-niezwykłe przygody Florki

Florka ma sympatyczną rodzinkę i przeżywa przygody na miarę przeciętnego przedszkolaka. Dzieci doskonale odnajdują się we florkowym świecie i zupełnie nie przeszkadza im, że bohaterka serii jest ryjówką (niekiedy błędnie braną za mysz).
Florka4_500px
Każdy tom przynosi nowe przygody sympatycznej Florki, dociekliwej, żywo zainteresowanej światem i bacznie obserwującej, co się wokół niej dzieje. Bohaterka uroczo komentuje sytuacje, w których się znalazła i cudownie dziwi się światu. Rodzice przedszkolaków doskonale znają te czarujące chwile, gdy ich kilkuletnie dziecko z pełną powagą zgłębia tajemnice wszechświata i głośno wygłasza swoje opinie lub zadaje niezwykłe pytania. Gdzie jesteśmy, kiedy śpimy? Gdzie chowa się ten czas, którego tak brakuje mamie i tacie? Florka dzieli się swoimi przemyśleniami i perypetiami w pamiętniku i w listach do Józefiny, przyjaciółki z wakacji, do babci i do Klemensa, przyjaciela z przedszkola. Jej pytania i dywagacje są rozczulające, jej przypadki bardzo zwyczajne, a jednocześnie wstrząsające światem małego dziecka, jak np. narodziny młodszego rodzeństwa, pojawienie się niesympatycznej koleżanki w przedszkolu, czy nieobecność taty na przedstawieniu dla tatusiów.
Serię o przygodach Florki tworzą Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Jona Jung, a wydaje ją Bajka. Ta trójka gwarantuje wysoki poziom językowy, graficzny i edytorski kolejnych książeczek. Już pierwszy tom, wydany po raz pierwszy kilka lat temu, w 2008 r. został wyróżniony nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Mam nadzieję, że jeszcze wiele tomów Florki przed nami, bo z sympatyczną ryjówką warto się zaprzyjaźnić. Mali będą mieć urocze towarzystwo, a duzi okazję, by spojrzeć na świat oczyma dziecka.
Warto też wiedzieć, że na podstawie książeczek powstaje serial „Pamiętnik Florki”, który będzie liczyć kilkadziesiąt odcinków – imponująco duża produkcja na miarę kultowych „Misia Uszatka” czy „Bolka i Lolka”. Pierwszą serię można oglądać w Mini-Mini+. Stylistycznie chyba najbliżej jej do Uszatka, urzeka prostą grafiką i mądrym, czytelnym przesłaniem.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Florka. Mejle do Klemensa, ilustracje Jona Jung, wydawnictwo Bajka 2016.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*