Książka, przy której ściska się serce

Doskonała książka, świetnie napisana, z wciągającą i przejmującą fabułą.

miasateczko700

Oto kraina umarłych zwierząt, która jest czymś w rodzaju poczekalni do raju, azylem, w którym mogą odpocząć po ziemskiej niedoli i – jeśli chcą – wrócić do świata żywych. Nie słyszano, by jakiekolwiek zwierzę wróciło na ziemię, tym bardziej, że powrót jest możliwy wyłącznie w ciele człowieka. Do tego świata trafia pewnego dnia ludzkie niemowlę. Żywe niemowlę.

Co się z nim stanie? Jak potraktują go zwierzęta, które doświadczyły od ludzi niewyobrażalnego okrucieństwa?

Jeśli nie chcecie, by wasze dziecko zostało po lekturze wegetarianinem, lepiej nie kupujcie mu tej książki. Jest taka scena, w której narrator opowiada o wieprzu: “Nie strach był najgorszy, bo z wiekiem się nauczył, że jeśli coś ma się zdarzyć, to i tak się zdarzy (…) Ale nigdy nie zdradzi, co czuł, okłamując własne dzieci – kiedy zapewniał, że człowiek ładuje je na platformę samochodu, bo powiało wiosną i przejażdżka dobrze malcom zrobi”. Serce mi się ścisnęło.

Książka zawiera bardzo drastyczne opisy znęcania się nad zwierzętami. Zdecydowanie nie dla małych dzieci, ale starszym przyda się brutalne uświadomienie, że zwierzę nie jest rzeczą, lecz żywą, czującą istotą.

Miasteczko Ostatnich Westchnień, Grzegorz Gortat, Ezop 2015

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*