Mroczne początki chirurgii

To jedna z tych książek, po lekturze których człowiek Bogu dziękuje, że żyje tu i teraz, gdy lekarze wiedzą już o istnieniu bakterii, a znieczulenie jest czymś normalnym. W XIX w. ludzie nie mieli tyle szczęścia.

„Stulecie chirurgów” czyta się z zapartym tchem i narastającą zgrozą. To zbeletryzowana historia oparta na notatkach dziadka autora. Znalazł się w nich opis pierwszej operacji przeprowadzonej w Ameryce: małomiasteczkowy lekarz dał się ubłagać pacjentce i podjął się usunięcia jej wielkej torbieli, w czasie operacji chora wyła psalmy, a tłum pod oknem groził mu śmiercią. Kobieta przeżyła, więc mieszkańcy miasteczka oszczędzili chirurga, który umarł kilka lat później, ponieważ jego nie miał kto zoperować.

Historie każdego z pionierów chirurgii robią duże wrażenie. Mną wstrząsnął ten, którego szalenie martwiła wysoka śmiertelność położnic na jego oddziale i w celu odnalezienia przyczyny spędzał długie godziny w prosektorium. Po jakimś czasie doszedł do wniosku, że istnieje związek między grzebaniem w trupach, a następnie grzebaniem tymi samymi, oczywiście nieumytymi rękami w drogach rodnych.

Wyśmienita lektura dla żądnych wiedzy czytelników o mocnych nerwach.

Jürgen Thorwald, Stulecie chirurgów, ZNAK 2008

Napisano w Bez kategorii

One comment on “Mroczne początki chirurgii
  1. WinryElrick pisze:

    Jeśli chcecie koniecznie zaszczepić się przeciw grypie i dowiedzieć się czego więcej o tym zabiegu, polecam serdecznie: http://euromedicare.emc-sa.pl/pl/euromedicare/oferta/operacje-ortopedyczne/leczenie-operacyjne-schorzen-stawu-kolanowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*