„Mój przyjaciel niedźwiedź”. Żółto-czerwone czytanie dwustronne

Kiedy Piotrek był mały, wymyślił bajkę o pumie. Puma całkiem niespodziewanie wyrosła z małego kotka, przygarniętego w schronisku i opiekowała się głównym bohaterem, woziła go na grzbiecie do szkoły i płoszyła różnych rzezimieszków, zarówno nielegalnych graficiarzy jak i złodziei sprzętu komputerowego ze szkolnej pracowni. Podobnie (ale nie do końca) ma się rzecz z niedźwiedziem z uroczej książki Katarzyny Minasowicz.

Niedźwiedź jest przyjacielem dziewczynki (w jednej opowiastce) i chłopca (w drugiej). Pomaga im w różnych przedsięwzięciach, którym bez jego pomocy nie podołaliby. Dla chłopca jest nim np. posprzątanie pokoju, dla dziewczynki – publiczny występ. Jego obecność dodaje dzieciom pewności siebie i wiary we własne możliwości, a także gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. I nie ma znaczenia, że nikt poza bohaterami nie ma pojęcia o jego obecności.

Książka ma nietypową formę, która bardzo spodobała się Wojtkowi, mianowicie czyta się ją od początku do środka, a potem odwraca do góry nogami i znowu czyta od początku do środka.

Te dwie historyjki (czytamy oczywiście jedną i drugą, w połowie lektury Wojtek z namaszczeniem odwraca książkę) są bardzo dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o tym, czego się boi, co jest dla niego trudne i jak sobie z tym radzi. Pomogą także zrozumieć dziecku, że każdy człowiek boi się różnych rzeczy i każdy z nas ma inne problemy, ale możemy sobie nawzajem pomagać. Dla Wojtka ma to wymiar bardzo praktyczny: jest początek roku szkolnego, w przedszkolu nowe dzieci płaczą z tęsknoty za mamą – ustaliliśmy, że będzie zapraszał je do wspólnej zabawy, żeby nie czuły się samotne. Będzie jak przyjaciel niedźwiedź 🙂

Katarzyna Minasowicz, „Mój przyjaciel niedźwiedź”, wydawnictwo Bajka, Warszawa 2018.

 

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*