Mój patronat: Konferencja Empatii 2017

Czym jest empatia? I czy warto o niej konferować? Organizatorki drugiej już Konferencji Empatii w Katowicach są przekonane, że tak. Też jestem tego zdania, zatem spróbuję przekonać Was, że warto poświęcić rozwijaniu w sobie empatii weekend 23-24 września 2017.


Konferencja organizowana jest non profit, w ramach działań na rzecz budowania relacji opartych o wzajemny szacunek, zrozumienie i akceptację. Jej celem jest wspieranie rodzicielskich kompetencji komunikacyjnych i budowanie społeczeństwa, w którym empatyczne, życzliwe postawy nie będą rzadkością.

Propozycja skierowana jest do ludzi, którzy chcą na siebie i innych patrzeć przez pryzmat potrzeb, będących motorem działania. Na wydarzenie zaproszeni są entuzjaści, rodzice, ludzie tworzący związki, single, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, animatorzy, opiekunowie dzieci i inni ludzie, którym bliskie są idee języka empatii.

Czym jest empatia? Organizatorki objaśniają tak: „Nasza Konferencja przybliża empatię z perspektywy Porozumienia bez Przemocy – Nonviolent Communication.

Marshall Rosenberg (jego autor) empatią nazywał naturalny stan współodczuwania, który można osiągnąć, jeśli przemoc ustąpi z naszego serca. Przemoc w postaci manipulacji, osądzania, oskarżania, krytykowania.

Empatią jest uważne wsłuchiwanie się w uczucia i potrzeby drugiego człowieka, ale i w swoje. To towarzyszenie drugiej osobie, dawanie jej przestrzeni pozbawionej oceniania, pocieszania czy doradzania.

To „pełne szacunku rozumienie tego, czego w danym momencie doświadczają inni”, z całkowitą akceptacją dla wszystkich pojawiających się w danym momencie emocji i potrzeb.

To stan „oczyszczenia naszego umysłu i słuchania innych całym sobą”.

To autentyczny kontakt na poziomie serca.”

Cztery pierwsze kroki do empatii to:
1. obserwacje zamiast ocen,
2. uczucia zamiast myśli,
3. potrzeby zamiast strategii,
4. prośby zamiast żądań.

Zna je każdy, kto zetknął się z książką „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” czy z zasadami dialogu małżeńskiego. Pozornie łatwe i oczywiste, w praktyce ich stosowanie okazuje się wyzwaniem. Przecież tak lubimy się wyrywać – szczególnie do dzieci – z dobrą rada, napomnieniem, własną opinią na temat sytuacji, o której ktoś chce nam opowiedzieć. Przerywamy, by jak najprędzej się wypowiedzieć, bo interesuje nas tylko to. Jednak każdy, kto doświadczył bycia uważnie wysłuchanym wie, jakie to wspaniałe uczucie, jakie budujące dla relacji z tym, kto nas wysłuchał. Naprawdę warto słuchać! Słuchanie, a nie mówienie, jest podstawą dobrego kontaktu.

Warto być w Katowicach 23 i 24 września 2017 r. Na dorosłych czekają panele, warsztaty, spotkania i wykłady, a dzieci w tym czasie będą pod opieką świetnych, empatycznych i kreatywnych ludzi. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują 20-30 zł, zajęcia dla dzieci są bezpłatne (ale wymagają wcześniejszych zapisów).

Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 września 2017 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”, Filia Dąb, Katowice, ul. Krzyżowa 1.

Ilustracje pochodzą ze strony organizatora.

Napisano w Od Rana Do Wieczora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*