„Co za ptak robi tak?” Poznaj ptaki z „Ptasiego radia”

Wiosenna propozycja Wydawnictwa Bajka urzeka wzrok i słuch jednocześnie: do wdzięcznego, prześlicznie zilustrowanego mini atlasu ptaków dołączono płytę CD z nagranymi trelami poszczególnych bohaterów. Prawdziwa gratka dla początkującego ornitologa!

„Co za ptak robi tak?” to zbiór króciutkich wierszyków napisanych przez Marię Szajer, a zilustrowanych przepięknie przez Katarzynę Minasowicz. Żartobliwe, zaledwie dwuzdaniowe opowiastki wprowadzają czytelnika w świat ptaków. Niektóre z nich, jak choćby wróble, widujemy codziennie, inne sporadycznie. Książka w sympatyczny sposób nawiązuje do dziecięcej encyklopedii ptaków, jaką dla kolejnych pokoleń stało się „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Koniecznie zajrzycie do spisu treści.

Ptaszek, który przysiądzie na balkonie, zawsze jest atrakcją dla moich dzieci. Kilka lat temu nasze osiedle opanowały jaskółki, lepiły gniazda w załomach muru przy każdym oknie. Moi mali wówczas synkowie siedzieli przy oknie jak zaczarowani, obserwując z uwagą, jak szybko powstają jaskółcze lary i penaty, jak zaczyna się wysiadywanie jaj, a potem jak z gniazd wychylają się młode. Normalnie Discovery na żywo! Każda para osiedlająca się przy naszych oknach otrzymała imiona. Dużo czytaliśmy wtedy o jaskółkach, chłopcy chłonęli wiedzę jak gąbka i szybko stali się małoletnimi ekspertami w temacie.

Jaskółcza sielanka trwała przez kilka kolejnych lat. W imię miłości do przyrody oraz szacunku dla tradycji (stare przysłowie pszczół mówi: „gdzie jaskółki, tam dom szczęśliwy”) z zaciśniętymi zębami sprzątałam co jakiś czas jaskółczy urobek z parapetu, nie tykając gniazd, które były sumiennie wykorzystywane co roku, aż przy okazji malowania mieszkania uprzątnęłam wszystko, pozbawiając – przyznaję ze wstydem – kilka jaskółczych par dachu nad głową. W rogi okien włożyłam, wzorem sąsiadów, szeleszczące reklamówki, które skutecznie zniechęcają ptaszki do budowania gniazd.

Moim dzieciom pozostają tylko ptaszki przysiadające na balkonie 🙂 I oczywiście te spotykanie w parkach i okolicznych krzakach. Cieszę się bardzo, że mamy tę piękną książkę, to gratka dla całej rodziny. A wsłuchiwanie się przed zaśnięciem w nagrane na płycie ptasie trele jest cudownie relaksujące i mentalnie przybliża nas do lata.

Maria Szajer, „Co za ptak robi tak?”, namalowała Katarzyna Minasowicz, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2017.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , ,

One comment on “„Co za ptak robi tak?” Poznaj ptaki z „Ptasiego radia”
  1. ewa napisał(a):

    cudo! nie znałam tej pozycji. z płytą cd to majstersztyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*