„Z duchem (do) teatru”. Zajrzyj za kulisy

Nika Jaworowska-Duchlińska, scenograf, zaprasza nas w podróż po teatrze, którego nie zobaczymy w trakcie spektaklu. Naszym cicerone będzie najbardziej obeznany z sekretami tego miejsca Duch Teatru.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że teatr to miejsce niezwykłe, które w niemalże czarodziejski sposób przenosi nas w różne miejsca i epoki, zdarza się, że w trakcie jednego przedstawienia. Gasną światła, gra muzyka, a na scenie zmienia się dekoracja. Zawsze się zastanawiam: jak to się dzieję, że pracownicy techniczni widzą w ciemności, a ich nie widać?

Autorka prowadzi czytelnika od ghost light, czyli światełka, zwyczajowo pozostawianego w teatrze od czasów Szekspira dla duchów, by mogły przy nim grać, poprzez przypomnienie obowiązujących w teatrze zasad savoir-vivre, po objaśnienia czym jest premiera, obsada, kim jest inspicjent, a czym jest kieszeń teatralna. Nawet osoby dorosłe dowiedzą się wielu interesujących szczegółów. Po lekturze już wiem, co to jest sztankiet i jak wygląda harmonogram prób teatralnych.

Myślę, że ten świetnie napisany przewodnik przyda się zarówno tym, którzy wybierają się do teatru po raz pierwszy, jak i stałym bywalcom i to niezależnie od wieku. Przyjazna książeczka opatrzona rysunkami sympatycznego ducha pozwoli uczynić pierwszą wizytę w teatrze jeszcze bardziej ekscytującą.

Nika Jaworowska-Duchlińska, Z duchem (do) teatru, Wydawnictwo Bajka 2017

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*