Rok 2011 był Rokiem Chemii i Marii Skłodowskiej z okazji setnej rocznicy przyznania jej Nobla za odkrycie polonu i radu, ale także rok 2017 należy do naszej wielkiej rodaczki, a to za sprawą filmu biograficznego z Karoliną Gruszką w roli głównej.
Nasza noblistka jest także bohaterką pierwszej książki z serii „Idol” wydawnictwa Widnokrąg. To książeczka z zadaniami dla otwartych na wiedzę dziewczynek i chłopców, opracowana przez Justynę Styszyńską, znaną choćby z serii o zwierzętach świata. Dzieci poznają Marię Skłodowską-Curie i zgłębiają tajniki pracy naukowca, dowiadują się, jak wyglądała warszawska ulica w XIX wieku, a także czym jest komora jonizacyjna i elektrometr kwarcowy, a wszystko w formie przystępnych opowieści, kolorowanek, łamigłówek i naklejek. Książka zachęca także do eksperymentów na wzór tych, które Skłodowska przeprowadzała z własnymi dziećmi.
Myślę, że dzieci sześcioletnie i starsze będą zachwycone tą publikacją. Zachęca ona do różnorodnych aktywności, a wiedzę na temat polskiej uczonej i jej pracy przekazuje niejako przy okazji zabawy, zupełnie bezboleśnie. Niesie także ważne przesłanie o tym, że sukces wymaga ciężkiej pracy i samozaparcia, pracowitości i otwartego umysłu.
Jedyne, co jest dla mnie w tej książce dyskusyjne, to format – ma gabaryty przeciętnego dziennika. Mało poręczne.
Justyna Styszyńska, „Idol. Maria Skłodowska-Curie”, wydawnictwo Widnokrąg 2017.
Dodaj komentarz