„Idol. Maria Skłodowska-Curie”

Rok 2011 był Rokiem Chemii i Marii Skłodowskiej z okazji setnej rocznicy przyznania jej Nobla za odkrycie polonu i radu, ale także rok 2017 należy do naszej wielkiej rodaczki, a to za sprawą filmu biograficznego z Karoliną Gruszką w roli głównej.

Nasza noblistka jest także bohaterką pierwszej książki z serii „Idol” wydawnictwa Widnokrąg. To książeczka z zadaniami dla otwartych na wiedzę dziewczynek i chłopców, opracowana przez Justynę Styszyńską, znaną choćby z serii o zwierzętach świata. Dzieci poznają Marię Skłodowską-Curie i zgłębiają tajniki pracy naukowca, dowiadują się, jak wyglądała warszawska ulica w XIX wieku, a także czym jest komora jonizacyjna i elektrometr kwarcowy, a wszystko w formie przystępnych opowieści, kolorowanek, łamigłówek i naklejek. Książka zachęca także do eksperymentów na wzór tych, które Skłodowska przeprowadzała z własnymi dziećmi.

Myślę, że dzieci sześcioletnie i starsze będą zachwycone tą publikacją. Zachęca ona do różnorodnych aktywności, a wiedzę na temat polskiej uczonej i jej pracy przekazuje niejako przy okazji zabawy, zupełnie bezboleśnie. Niesie także ważne przesłanie o tym, że sukces wymaga ciężkiej pracy i samozaparcia, pracowitości i otwartego umysłu.

Jedyne, co jest dla mnie w tej książce dyskusyjne, to format – ma gabaryty przeciętnego dziennika. Mało poręczne.

Justyna Styszyńska, „Idol. Maria Skłodowska-Curie”, wydawnictwo Widnokrąg 2017.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*