8+2= dużo ciepła i rodzinnego szczęścia

Ośmioro dzieci to nie lada wyzwanie. Przed laty takie duże rodziny były częstszym zjawiskiem niż dziś, ale borykały się z podobnymi trudnościami.

Niezamożni ludzie, którzy mają gromadkę dzieci, tak samo jak przed półwieczem martwią się, za co je wykarmić i ubrać i jest im przykro, gdy ktoś się z ich wielodzietności i niezamożności naśmiewa. Anne-Cath. Vestly, norweska pisarka, równa statusem szwedzkiej koleżance po piórze Astrid Lindgren, opisała sympatyczną rodzinę z ósemką dzieci w dziewięciotomowej serii, która ukazywała się w latach 1957-2000. W Polsce wydają ją „Dwie Siostry” pod tytułem „8+2”, w graficznej oprawie niezrównanej Marianny Oklejak.

Nasi bohaterowie mieszkają w maleńkim mieszkanku w Oslo. Mają tylko pokój i kuchnię, ale przede wszystkim mają siebie, dużą, kochającą się rodzinę. Wspólnie stawiają czoła kolejnym wyzwaniom i doskonale sobie radzą, bo wiadomo, że co dziesięć głów, to nie jedna. Są otwarci, życzliwi i gościnni.

„8+2 i ciężarówka” to pierwszy tom z serii. Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z zaginięciem zielonej ciężarówki, narzędzia pracy taty i żywicielki całej rodziny, a także podejmują babcię, która przyjechała w odwiedziny i wyprawiają przyjęcie na cześć Sigurda, kolegi Madsa. Mają też wiele innych przygód, a wszystkie kończą się dobrze i sprawiają, że człowiekowi od razu robi się cieplej na sercu.

Do rodzinnego czytania w każdym domu.

Anne-Cath. Vestly, „8+2 i cieżarówka”, wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

4 comments on “8+2= dużo ciepła i rodzinnego szczęścia
  1. kolorki pisze:

    Czy autorka czerpała z własnych doświadczeń ;)? Nie wyobrażam sobie nawet najbardziej kochających się ludzi stłoczonych w 1 pokoju w takich ilościach 😉

  2. Ania pisze:

    Uwielbiam tę serię 🙂 Równie wspaniałe, ciepłe i dobre są kolejne części, w których rodzina mieszka już w domku w lesie 🙂 Zastanawiam się, dlaczego polska wersja ukazuje się dopiero teraz, ale cieszmy się, że w ogóle jest 😀

  3. Chudsza pisze:

    Zabrzmiało tak, że aż mam ciarki niecierpliwości na przedramionach. Zanurzona w mroczną, polityczno-kryminalną historię Fahada, z radością czekam na obyczajowe zmagania z wielodzietnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*