Lektura książki Pauliny Wierzby sprawi nieziemską przyjemność wszystkim wielbicielom kotów bez względu na wiek. Adresowana do młodego czytelnika nie pozostawi obojętnym również tego starszego, bowiem urzeka od pierwszego wejrzenia.
Pięknie wydana, stylizowana na publikację retro, bogato ilustrowana grafikami Marianny Sztymy, która także uwielbia koty (jakiś czas temu kupiłam komplet kocich pocztówek jej autorstwa, są tak śliczne, że nie wysyłam ich nikomu – no dobra, jedną wysłałam Piotrusiowi, kiedy był na zielonej szkole, ale tylko dlatego, że wiedziałam, że wróci do domu razem z dzieckiem), pełna interesujących informacji o dziejach kotów i przyjaźni kocio-ludzkiej.
Dowiecie się, jaki był status kota w Starożytności, poznacie jego dzikich krewnych (to akurat w naszej rodzinie mamy w małym palcu, bo w drugiej albo trzeciej klasie Piotruś robił do szkoły pracę poświęconą kotom, są tam opisane i dzikie koty, i koty naszych znajomych), dowiecie się, kto ze sławnych ludzi lubił koty (Na pewno Oskar Wilde, który powiedział, że „Ludzie dzielą się na miłośników kotów i na osoby pokrzywdzone przez los”), poznacie kocich rekordzistów w dziedzinie wieku, wagi i płodności.
Paulina Wierzba poświęca też uwagę kociej anatomii, wyjaśnia, jaka rolę pełnią poduszki na kocich łapkach, jaką funkcję spełnia koci ogon i jak interpretować ruchy tej części kociego ciała. Dowiecie się, dlaczego kot udeptuje Wasze kolana, zanim na nich usiądzie, poznacie także osobowości kotów poszczególnych ras. Możecie zrobić sobie test „Jakim kotem jesteś”, a także poczytać o przesądach związanych z kotem. Na końcu książki znajduje się kilka zadań dla młodszych czytelników.
Ta książka to mnóstwo wiedzy, podanej w formie zapadających w pamięć ciekawostek i w pięknej oprawie graficznej.
Zachwyciłam się nią, kiedy tylko rozpakowałam paczkę z wydawnictwa Albus. Tak, paczkę, w której było kilka książek, również dla Was, moich Czytelników. Już niedługo napiszę, co trzeba zrobić, by ten naprawdę niezwykły „Oto kot” trafił w Wasze ręce. Proszę szykować nowe półki!
Paulina Wierzba, Oto kot, ilustracje Marianna Sztyma, wydawnictwo Albus Poznań 2012.
Znowu to samo 😛 Idę drzewo piłować 🙂
Tak, to o Tobie właśnie myślałam :-)))