Przebojowa historia muzyki

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kapitalną, międzypokoleniową książkę: wierszowaną podróż przez dzieje muzyki autorstwa Grzegorza Wasowskiego, z zabawnymi ilustracjami Ernesta Gonzalesa.

zhistorii1

Każdy kto słyszał „Poczet królów polskich” w wykonaniu T-raperów znad Wisły zna giętkość jezykową Grzegorza Wasowskiego. Dla niego nie ma tekstów niewykonalnych i rymów niemożliwych. „Mieszko, Mieszko, mój koleżko”, nuciłam przed laty, a po lekturze „Z historii muzyki” mruczę: „Janie Sebastianie Bachu! Jaka szkoda, żeś już w piachu!”

O, a może mała zagadka? Kto dopasuje nazwisko do rymu?

„Krach w filharmoniach, gruz na antenie
Byłby bez ciebie …”

„Napar z powabu, melo-melisa
Tak na mnie działa trąbka …”

Odpowiedzi na końcu recenzji, proszę nie podglądać 🙂

zhistorii2

W podróży od muzycznej prehistorii poprzez kolejne epoki aż do współczesności poznajemy rozmaite instrumenty, od najbardziej prymitywnych, używanych w czasach jaskiniowych, poprzez starożytne liry, harfy i fletnie. Spotykamy wszystkie warte poznania postaci, od średniowiecznych bardów poprzez najsłynniejszych twórców renesansu, baroku, oświecenia i romantyzmu, aż po wielkich współczesnych: Johna Cage’a, Milesa Daviesa i The Beatles. Ich życie i twórczość opisane są dowcipnie, z przytupem, przebojowo.

Rymowane opowieści Wasowskiego zapadają w pamięć. Np. taka:

„Jimmi Hendrix – bóg gitary,
Jak on grał, to nie do wiary,
Czy uwierzysz, że czasami
miast palcami grał zębami?”

Nie wiedziałam, ale zapamiętam do końca życia 🙂 Podobnie jak taką informację o Cage’u:

„John Cage, bardzo dziwny facet,
Jego kompozycja Tacet
Tylko z ciszy się składała,
Minut cztery i pół miała.”

Niektóre stwierdzenia Wasowskiego mogą zastanawiać:

„To, co spod pióra wyszło Chopina,
nie mniej niezbędne jest jak higiena!”

… ale nie sposób odmówić mu racji.

zhistorii3

To książka do rodzinnego czytania (wierni czytelnicy wiedzą, że to moja ulubiona kategoria!), słuchania, rozmawiania o ulubionej muzyce. Książka szalenie inspirująca, bo czytając o kolejnych kompozytorach włączałam sobie utwory, o których wspomina Wasowski i to czyniło lekturę jeszcze bardziej przyjemną.

Grzegorza Wasowski, ilustracje Ernesto Gonzales, Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki, Filharmonia Szczecin 2016.

Odpowiedzi:

 1. van Bethovenie
 2. Davisa.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

4 comments on “Przebojowa historia muzyki
 1. Dorota pisze:

  Ja myślałam że Louisa [Armstronga]. Fakt, miało być nazwisko!

 2. dorotkah pisze:

  A ja myslalam,ze Marsalisa a nie Davisa 🙂

 3. kolorki pisze:

  Nie kupuję!! Nie!!! Już nie mam miejsca na książki polecane przez Ciebie (tak, wiem, nigdy nie ma za dużo książek, zawsze jest za mało półek).

 4. Malwina pisze:

  Kupuję! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*