Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Polsce

Znajomość własnej ojczyzny, jej symboli, hymnu, wiedza o historii i sztuce, czytanie ojczystej literatury – dla mnie to absolutnie minimum patriotyczne. Z radością witam każdą książkę, która przybliża zagadnienia związane z polskością i czyni to w pięknej oprawie graficznej.
alfabetposlki700
Takich książek pojawia się na rynku coraz więcej, chyba każde liczące się wydawnictwo ma w ofercie jakiś tytuł nawiązujący do historii Polski, czy to w formie beletrystyki, czy kompendium wiedzy. Pisałam już o „Mazurku Dąbrowskiego” Małgorzaty Strzałkowskiej wydanym przez Bajkę, dziś chcę opowiedzieć o świeżutkiej publikacji wydawnictwa Muchomor. „Alfabet polski” to subiektywny wybór, w którym czytamy o Hymnie, Wawelu, Matce Boskiej Częstochowskiej, koziołkach: poznańskich i Matołku, Giewoncie, Drzwiach Gnieźnieńskich, o Koperniku, andrzejkach i lanym poniedziałku, o hejnale, Helu, węglu, dębie Bartku i białowieskich dębach królewskich, a także o Janie Pawel II, Czesławie Miłoszu, Gosi Baczyńskiej, Oldze Boznańskiej, Pawle Althamerze i… Thorgalu. Bo to Polska właśnie, tak różnorodna, tak fascynująca, o której Anna Skowrońska opowiada potoczyście i ze swadą.

Zachęcam gorąco do czytania dzieciom i z dziećmi. To jedna z tych książek, która poszerza wiedzę czytelników bez względu na wiek i przy okazji pełni rolę integratora pokoleń. Jest bardzo interesująca: na pewno słyszeliście o Bartku, najstarszym dębie rosnącym w pobliżu Kielc, ale pewnie nie znacie legendy, jakoby król Jan III Sobieski wracając spod Wiednia w jego dziupli ukrył dzban z winem i szablę turecką. Zapewnie wiecie, że na studniówkach tańczy się poloneza, ale niekoniecznie jesteście świadomi, że dawniej tańczono do kompozycji Michała Ogińskiego, a dziś przeważnie do melodii Wojciecha Kilara z ekranizacji „Pana Tadeusza”. Są tu pyszne opowiastki o tym, jak polski krawiec został noblistą, jak powstała wedlowska czekolada i jak „Opowieści z Narnii: Księcia Kaspiana” kręcono w Górach Stołowych.

Kapitalna książka. Czytajcie i zachwycajcie się naszą Polską.

Anna Skowrońska, Alfabet polski, wydawnictwo Muchomor 2016

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , , ,

One comment on “Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Polsce
  1. Bi Bi pisze:

    Książka opisuje to, co dobre w Polsce, a to już bardzo pozytywny zabieg w polskim uosobieniu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*