Polska kultura ludowa. Wielkie ŁAŁ!

Na hasło „książka poświęcona polskiemu folklorowi” pewnie większość z was ziewnęłaby dyskretnie. Jeśli jednak weźmiecie do ręki książkę Marianny Oklejak, zatrzymacie się w półziewnięciu, które – gwarantuję – płynnie przejdzie w wielkie ŁAŁ. 

CudaWianki700

Już na pierwszej stronie konik-wycinanka. I od razu przypominają się papierowe wycinanki, które robiliśmy z babcią. Potem mapa Polski z zaznaczonymi regionami. I kolejne ŁAŁ, bo każdy słyszał o strojach krakowskich czy łowickich, ale żeby własną kulturę ludową miało słynące z płytek ceramicznych Opoczno? Albo Kołbiel? Gdzie to w ogóle jest?

Marianna Oklejak zaprasza do świata, którym fascynuje się – jak pisze we wstępie – już od kilkunastu lat i ciągle jest nim zadziwiona. Dajcie się i wy zadziwić różnorodności ludowych sprzętów, urodzie strojów, bogactwie wzorów i kolorów motywów hafciarskich.

Na ilustracjach kapitalne połączenie współczesności z tradycją: np. lekarz robi USG mamie oczekującej dziecka, a jako komentarz występuje dawna przyśpiewka: “Doktór przyszedł w kożuszynie, pomacał ją po brzuszynie, Kacper będzie, mamusiu”. A na wieszaku przy oknie wisi, a jakże, kożuch. Książka-cudeńko. Do czytania i oglądania z całą rodziną.

Marianna Oklejak, Cuda wianki, Egmont 2015

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*