Durne teksty od obcych ludzi

„To chłopczyk? A taki ładny jak dziewczynka. Powinien być dziewczynką!” i „Przydałaby się pani jeszcze dziewczynka” – to moje dwa ulubione durne teksty, które notorycznie słyszę na ulicy. Jest ich oczywiście więcej, niektóre także od znajomych. Szczególnie lubię pytanie „A będziecie jeszcze starać się o córeczkę?” Nauczyłam się odpowiadać bez drgnienia powieki, że córka będzie szósta.

Durne teksty padają często w bardzo sympatycznych okolicznościach z ust obcych i sympatycznych osób: piękna pogoda, ławka w parku, przystanek autobusowy, starsza pani uśmiecha się do Wojtka, Wojtek odwzajemnia uśmiech i już leci gadka-szmatka. „O, uszko wyszło spod czapki, nawieje dziecku i będzie chore”; „Wzięłabym cię do domu, taka ładna jesteś, taka uśmiechnięta!… To jest chłopczyk? Naprawdę?”

Niektórym mamom burzy to krew. Niektóre mamy dostają szału, gdy ktoś obcy chce w tramwaju wziąć dziecko na kolana, zagląda do wózka, dotyka kocyka, zagaduje do dziecka. Kiedyś Kredka napisała post, w którym domagała się szacunku dla dzieci i niedotykania ich przez obce osoby. Felieton jest  zbiorem tekstów o różnym poziomie denności, jakie przygodni dorośli wypowiadają do dzieci, począwszy od (moim zdaniem całkiem miłych) „Jakie masz śliczne włoski” i „Jak masz na imię”, poprzez niekulturalne i inwazyjne „Po co ci ten smoczek, fuj!” aż po okropne „Słuchaj się mamy, bo jak nie, to cię zabiorę”.

Mnie takie teksty nie ruszają. Nie uważam za zamach na siebie czy moje dziecko, gdy starsza pani proponuje, że weźmie je na kolana w autobusie (oczywiście o ile dziecku to nie przeszkadza, a reakcja dziecka jest w dużym stopniu zależna od reakcji mamy). Ludzie czasem chcą być mili, czasem pomocni, a że przy okazji plotą byle co… Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie ma na sumieniu jakiegoś głupiego tekstu. Ja mam niejeden, jako że przez jakieś ćwierć wieku najpierw mówiłam, potem myślałam, więc teraz uśmiecham się czasem szczerze, czasem z przymusem i obmyślam cięte riposty, których nigdy nie wypowiem głośno, bo po co mam robić przykrość starszej pani z innej epoki. Uważam, że głupie teksty i tzw. dobre rady należy puszczać mimo uszu. Mam to w genach. I dzieciom przekazuję.

Ostatnio wymyśliłam genialną ripostę na zachwyty nad Wojtkiem „A taki ładny jak dziewczynka! Powinien być dziewczynką!” – z kamienną twarzą wygłosiłabym: „Tak, ja też tak uważam, ale jestem przeciwna operacjom zmiany płci u takich małych dzieci”. Oczywiście nigdy jej nie wygłoszę z opisanych wyżej powodów, ale chętnie wyobrażam sobie reakcje starszych pań…

Napisano w Od Rana Do Wieczora

Tagi: ,

One comment on “Durne teksty od obcych ludzi
  1. Adam Małysz pisze:

    Czekam na córeczkę!!!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*