Nowe wydania starych bajeczek

Klasyka literatury dla dzieci wydawna jest chętnie i najczęściej byle jak. Chwalebnym wyjątkiem jest opisywana tu niedawno seria „Cacko z dziurką” wydawnictwa Bajka. Ale dzisiaj nie o tym.

Nie będę się znęcać nad szpetotą tanich wydań, takich jak produkcje wydawnictwa EM, bo ich zaletą jest cena (ok. 4 zł) i powszechna dostępność (do kupienia w każdym kiosku Ruchu), co jest szalenie ważne wobec kryzysu czytelnictwa i faktu, że ludzie wolą kupić dziecku kawałek plastiku niż książeczkę. Pewnie, że lepiej byłoby kupić piękną ksiażeczkę, ale lepsza tania i brzydka niż nic.

Wyczulona jestem na urodę ilustracji, mogłabym o tym długo i gęsto, ale już zmierzam do tematu właściwego niniejszej notki.

Rozbawiło mnie zestawienie tekstu i ilustracji w „Szkolnych przygodach Pimpusia Sadełko”:

pimpus

Myślę, że Konopnicka pisząc tę bajeczkę u progu XX stulecia wyobrażała sobie owe rozkosze zupełnie inaczej :-)))

Inna rzecz jest z „Tygodniem” Brzechwy:

tydzien
Mąż przeczytał wierszyk Wojtkowi i zadumał się.
– Miałem tę książeczkę w dzieciństwie, ale tam tydzień drapał się po tyłku…
🙂

 

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: ,

5 comments on “Nowe wydania starych bajeczek
 1. Chuda pisze:

  Zgadzam się absolutnie, sama niejednokrotnie drukowałam wierszyki. Ale:

  1. prezenty – Babci się podoba, Babcia uważa, że to ja się czepiam. Z szacunku dla Babci nie wyrzucę książeczki, choć sama myślę, co myślę.

  2. target – osoby, kupujące w kiosku ksiązeczki za 4 zł, na bank nie wpadną, żeby cokolwiek drukować. Często są to własnie Babcie jak opisana powyżej.

 2. kolorki pisze:

  Oj męczą mnie te potworki, męczą. Jak osobiście wybieram dziecku książeczkę w księgarni, to nie ma problemu, ale ze 2 razy nabyłam na Allegro całe pakiety i są w nich perełki, powiadam Wam, są;))))

 3. -E.W. pisze:

  Jestem pewna, że lepiej wydrukować z netu tekst na bieli, lepiej opowiedzieć po swojemu znaną bajkę, albo wymyślić własną, niż meblować wyobraźnię i wykoślawiać gust dziecka takim lukrowanym kitem.

 4. Shirkus pisze:

  Kto ilustrował? Bardzo zwracam uwagę na ilustratorów i mam swoich ulubionych. 🙂
  I w zasadzie nie prawda, że jak tania to musi być brzydka. Seria 'biblioteczka niedźwiadka' to tanie, ale ładnie ilustrowane książeczki. I nie tylko ta seria jest tania i ładnie ilustrowana.

 5. Kaczka pisze:

  No nie wiem, nie wiem… rozdarta jestem, czy naprawde lepiej brzydka, czy nic. Moze niech sie Bebe i EW wypowiedza, bo to ciekawy temat? 🙂 Ide im powiedziec, ze jest dyskusja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*