Przygody Bazylego i Marcepana

Z przyjemnością odkrywam, że w świecie współczesnej literatury dziecięcej wciąż można znaleźć piękne, baśniowe opowieści, pełne ciepła i niezwykłych przygód.

lesni
Należy do nich zbiór opowiadań Weroniki Kurosz „Leśni bracia”, urocze historie o Bazylim i Marcepanie, dwóch ciekawych świata braciach-łobuziakach, którzy mieszkają z rodzicami w domku na skraju lasu. Bracia mają talent do wpadania w tarapaty, a przygody lgną do nich jak opiłki do magnesu. Ot, normalne chłopięce zajęcia: a to trzeba wyzwolić Leśnego Dziada z czaru wiedźmy Bagiennej, a to odzyskać grzybowy pył, a to znowu uratować z rzeki kapelusz pana Deszcza i zakończyć tygodniową ulewę. Wszystkie misje kończą się szczęśliwie, ponieważ chłopcy działają razem. Na co dzień kłócą się i przepychają, ale kiedy trzeba stoją za sobą murem. Oto jest potęga rodzeństwa.

Opowiadania czyta się świetnie, napisane są piękną, potoczystą polszczyzną. Bardzo podobają mi się również ciepłe i sympatyczne ilustracje Elżbiety Kidackiej. Tę książkę z przyjemnością bierze się do ręki, a potem jest już tylko lepiej. Chłopcy nie mogli się od niej oderwać.

To lektura na piątkę z plusem! Stawiam na półce obok Bolka i Lolka, Mikołajka i Paddingtona, a Wy szukajcie w księgarniach.

Weronika Kurosz, Leśni bracia, Zysk i s-ka 2012.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , , ,

3 comments on “Przygody Bazylego i Marcepana
  1. O, a o tym nie słyszałam. Jak to możliwe? Trzeba szybko poszperać w bibliotece lub księgarniach. Przydatna informacja, dziękuję i pozdrawiam 🙂

  2. Chuda pisze:

    Pozdrawiam również 🙂

  3. Beata Bram pisze:

    Witam , przypadkowo trafilam na pani bloga .Zapowiada sie ciekawie ,ciagle poszukuje interesujacych ksiazek dla moich najmlodszych dzieci .Opisana ksiazeczka zapowiada sie ciekawie , poszukam w bibliotece . Czekam na nastepne propozycje .Pozdrawiam cieplutko , bo u nas dzisiaj troche chlodniej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*