Trzecia przygoda Rico i Oskara

To jedna z moich ulubionych par bohaterów literackich: nastolatek Rico, nieco zagubiony w rzeczywistości uczeń szkoły specjalnej i siedmioletni Oskar, geniusz z licznymi obsesjami. Osobno są samotnikami wyrzuconymi na margines życia, we dwóch – przyjaciółmi, którzy razem mogą wszystko.

rico oskarIch postaci stworzył Andreas Steinhöfel, niemiecki tłumacz, krytyk literacki i wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i młodzieży. Do Polski trafili za pośrednictwem Wydawnictwa WAM, które wydało do tej pory trzy powieści o przygodach chłopców: „Rico, Oskar i głębocienie”, „Rico, Oskar i złamanie serca” i najnowszą – „Rico, Oskar i złodziejski kamień”.

Czytałam wszystkie części. Trzecia jest świetna, tak jak dwie poprzednie. Utrzymana w przygodowym klimacie akcja toczy się wartko, miejscami śmieszy do łez, miejscami wzrusza (też do łez). Tym razem chłopcy wybrali się w daleką podróż, aby odzyskać kamień z kolekcji zdziwaczałego sąsiada nazwiskiem Fitzke, który wyzionął ducha przed drzwiami swojego mieszkania, a kolekcję zapisał w testamencie Rico.

Ani upośledzenie Rico, ani fobie Oskara nie przeszkadzają im wieść życia pełnego przygód, o jakim marzy niejedno dziecko. Ograniczenia utrudniają wiele spraw, ale chłopcy żyją normalnie, co niewątpliwie jest zasługą życzliwych osób, które mają wokół siebie. Powieści Steinhöfela kreują bardzo pozytywny obraz osób obciążonych różnymi problemami, pokazując, że niepełnosprawność czy upośledzenie nie muszą oznaczać wykluczenia ze społeczeństwa.

Pełna przygód i kapitalnych dialogów książka spodoba się i dzieciom i dorosłym. Polecam z pełnym przekonaniem.

 

 

Andreas Steinhöfel, Rico, Oskar i złodziejski kamień, Wydawnictwo WAM 2013.

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

4 comments on “Trzecia przygoda Rico i Oskara
 1. Artur pisze:

  Muszę kupić tą pozycję dla swojego szkraba:)

 2. Basia pisze:

  Muszę sobie koniecznie kupić i ja tą książkę

 3. Chuda pisze:

  Kup koniecznie! Widziałam dzis na stronie wydawcy, że mozna kupić cały pakiet.

 4. Mama_Adama pisze:

  Znów przypomniałam sobie o tych książkach, dzięki temu wpisowi. Muszę je w końcu kupić – sobie i synom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*