Nieporadniki na każdą okazję

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto choć raz nie wepchnął się w czyjeś życie z dobrą radą. Uwielbiamy doradzać bliźnim, przekonywać ich do naszych sposobów wywabiania plam z czerwonego wina, zachęcać do naszych metod na schudnięcie, nakłaniać do naszych technik przewracania naleśników. Żyjemy w czasach opanowanych przez poradniki.

untitledDoradzają nam w każdej dziedzinie, na każdym kroku, tu znany psycholog, tam gwiazdeczka małego ekranu, ówdzie lekko przechodzony amant, który odkrył sekret Życia; uczą tańczyć, gotować, hodować kwiaty, chomiki, wychowywać szczęśliwe dzieci i koty, rozpoznawać toksycznych ludzi, kończyć chore związki, budować zdrowe relacje, kochać siebie…

I oto niespodziewanie pojawia się kontratak, kpina, antidotum: nieporadniki genialnego duetu autorskiego Pawlak i Widłak. Pieczołowicie wystylizowane na publikacje naukowe z elementami stylu retro, przekomiczne, prześmiewcze i rewelacyjne „Młotek”, „Grzebień” i „Rękawiczka pięciopalczasta” z podtytułem „Do czego nie służy…” Omawiają wyniki eksperymentów, które dla dobra ludzkości przeprowadzili ofiarni słudzy nauki: profesor Kurzawka i adiunkt Kwas. Po przejrzeniu owoców ich pracy, na końcu każdej książeczki znajdujemy pytanie: A do czego Tobie nie służy…? To dopiero jest wyzwanie, które fantastycznie rozwija wyobraźnię. Szare komórki, leniwe i spasione na telewizyjno-serialowym fast foodzie ostro biorą się do roboty! Będziecie zaskoczeni, co wymyślą Wasze dzieci i co wymyślicie Wy sami.

Kapitalna rozrywka dla mniejszych i większych czytelników. Dorośli obdarzeni poczuciem humoru z pogranicza absurdu będą zachwyceni lekturą, a dzieci, z natury bardziej otwarte na nonsensowne skojarzenia będą zafascynowane.

I pomyśleć, że ta seria mogła nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Bo najpierw Wojciech Widłak przez kilka lat trzymał ją zamkniętą w notesie, a potem ciężko było znaleźć wydawcę. Ryzyko niecodziennej publikacji podjęła niewielka krakowska oficyna Czerwony Konik – i to był strzał w dziesiątkę!

Wojciech Widłak i Paweł Pawlak, Rękawiczka pięciopalczasta. Podręczny Nieporadnik, Czerwony Konik 2010

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*