Pierwszy detektyw Rzeczpospolitej

Kacper Ryx, student medycyny na przesławnej krakowskiej Alma Mater, miał smykałkę do rozwiązywania zagadek o charakterze kryminalnym i ze względu na swoje zasługi dla znamienitych osobistości zdobył królewski przywilej na wykonywanie nieznanej dotąd profesji inwestygatora.

Ale wszystko zaczęło się nieco wcześniej: od wywołania ducha ukochanej żony ostatniego z Jagiellonów, Barbary Radziwiłłówny. Odpowiedzialny za to alchemik i czarnoksiężnik Twardowski wkrótce zniknął z ludzkich oczu, a jego tropem ruszył zabójca nasłany przez potężnych magnatów. Maga poszukuje także Kacper Ryx, wezwany przez zatroskane o los Polski stronnictwo, gdyż zeznania alchemika mogą być pomocne przy odkryciu spisu przeciw polskiemu królowi.

Tajemniczy Cyganie, piękne i upadłe niewiasty, zbrodnia w afekcie, trzęsący miastem nieuczciwy burmistrz, Król Żebraków, żydowskie miasto wrogie obcym, zbrodnicze szajki polujące na spóźnionych przechodniów, dworzanie, poeci, biskup korzystający z cielesnych uciech… A to Kraków właśnie, Kraków renesansowy, miasto, po którym zostali tylko milczący świadkowie – ulice i kamienice. W czasy tamtego malowniczego i przerażającego Krakowa przenosi czytelników Mariusz Wollny w pierwszym tomie pasjonującej powieści “Kacper Ryx”.

Na drugim planie powieści pojawiają się same znane postaci: król Zygmunt August, biskup Padniewski, Łukasz Górnicki, Jan Kochanowski, Jan Zamoyski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Mikołaj Rej, Sowizdrzał, wspomniany już czarnoksiężnik i alchemik Twardowski. Powieść zręcznie przeplata fakty i fikcję, wikłając historyczne postaci w sensacyjne wydarzenia i próbując racjonalnie wyjaśniać fakty owiane legendą.

Zapierająca dech w piersiach podróż w czasie.

Mariusz Wollny, Kacper Ryx, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2007

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*