Najsłodsze niemowlaczki na świecie

Byłam z wizytą u maleńkiej, dwumiesięcznej Lili, córeczki Ani, i co się napatrzyłam, to moje! Te stópki o długości 5 cm, te pulchniutkie malusie rączki, paznokietki o powierzchni pół centymetra, te absolutnie rozkoszne fałdki na udkach!… Awwwwww!….

Stópka Piotrusia, lipiec 2005.

Uwielbiam niemowlęta, a im moje własne dzieci są dalsze od tego wieku, tym bardziej. Gdy myślę o maleńkości moich chłopaków, pod powiekami kołacze mi się obraz słodkiej kruszyny, wtulonej we mnie ufnie, posapującej rozkosznie przy piersi, wpatrzonej we mnie jak w mówiący obraz święty, uśmiechniętej na mój widok całą szerokością bezzębnej paszczy. Całe moje – a ja całym jego światem. Były przy tym jakieś kolki, jakieś nocne płacze, paląca żywym ogniem rana na brzuchu, ale to gdzieś zniknęło pod warstwą miodu. Duże dzieci mają swoje uroki – np. trzytygodniowe obozy letnie – ale kiedy staje przed tobą obrażony, pyskujący kilkulatek, to rozkoszny, ciamkający niemowlak zdaje się być spełnieniem marzeń.

Wizyta u Lileczki lekko mnie naprostowała.

To nieprawda, że niemowlaczki tylko jedzą i śpią.
To nieprawda, że takie maleństwo jest leciutkie jak piórko.
To nieprawda, że skoro leży, to można odłożyć i spokój jest, bo nie trzeba za nim biegać.

Zaczęłam na nowo dostrzegać zalety starszaków.

Kilkulatek pyskuje, ale nie trzeba go nosić na rękach.
Kiedy starszak wydziera się, zawsze można wyjść do innego pokoju.
Sam pójdzie do łazienki, sam się umyje, zrobi sobie jedzenie, a jeszcze w domu pomoże i młodszym się zajmie.

Kochajmy starszaki!

Napisano w Od Rana Do Wieczora

Tagi: , , , , , ,

14 comments on “Najsłodsze niemowlaczki na świecie
 1. gosia pisze:

  co kobiety to jednak jest moc!
  tyle jestesmy w stanie zniesc,poswiecic sie,byc cierpliwym i kochac nasze dzieci!i to jest wspaniale!

 2. Jagoda pisze:

  Znam ja ten zachwyt, oj znam… Mam tak każdego dnia 🙂 Moja starsza córka ma prawie 6 lat i widzę zalety tego wieku (oprócz pyskowania), ale codziennie zaciągam się jak narkoman na głodzie zapachem młodszej córki, która ma rok. Uwielbiam ten pierwszy okres w życiu dziecka. Może to przez hormony (karmię na potęgę), ale reaguję płaczem na niemowlęta, dziś poryczałam się podczas reklamy w telewizji. Źle ze mną 🙂 Po pierwszej cesarce (nie na własne życzenie, żeby nie było) było trudno: kolki, gorączki po szczepieniach i ogólnie życie wywrócone do góry nogami. Po drugiej cesarce, mimo że ciąża była okropna i samą operację też przeżyłam bardzo kiepsko, praktycznie od razu wiedziałam, że chcę kolejne dziecko! Młodsza córka jest zupełnie inna niż starsza i moje macierzyństwo jest też zupełnie inne, spokojniejsze, bardziej na luzie… Bo wiem, że wszystko mija i trzeba doceniać ten pierwszy etap, nawet jeśli jest trudny. I już się martwię tak szybko mijającym czasem…No! Rzekłam 🙂 Nie planowałam takiego wywodu, przysięgam 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 3. kaczka pisze:

  O tak!
  Odkad znaja droge do lodowki… raj!

 4. Anna M. pisze:

  Haha, ja cały czas czekam na okres, gdy rzucę puzzle na podłogę i dwuletnia Lila będzie je układać całe popołudnie. Nie mów, że nie! Nie zabieraj mi tego, bo ostatnio mojego trzydziestolatka zajęło to na cały wieczór 😀 Pozdrawiamy z Lilą 🙂

 5. Krusz pisze:

  Tak! Odkąd mam starszaki, uważam, że zaczął się dla mnie najlepszy okres macierzyństwa. Jeszcze nie chodzą na randki, ale już są samoobsługowe. Żyć nie umierać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*