Bestseller wszech czasów

Każdy autor marzyłby o takim sukcesie swojej książki: przetłumaczona na wszystkie języki świata, wznawiana od lat, trafia do pałaców i pod strzechy, słyszały o niej miliony. Tym bestsellerem wszech czasów jest Biblia.

W Kościele katolickim trwa właśnie Tydzień biblijny. Jest on zachętą, byśmy częściej sięgali do Pisma świętego, które często stoi w naszym domu na półce i kurzy się, niedotykane przez lata. Ale Biblia nie jest księgą tylko dla katoli ze szczególnym uwzględnieniem frakcji moherowej. Żyjąc w naszym kręgu kulturowym nie można nie znać Biblii, bo nie zrozumiemy wtedy wielu motywów obecnych w literaturze, filmie czy sztuce.

Biblia, szczególnie Stary Testament, jest lekturą często trudną, niejednokrotnie oburzającą i gorszącą. Można oczywiście pozostać na wierzchniej warstwie opowieści i strzykać jadem pod adresem okrutnego Pana Boga, ale warto zajrzeć głębiej i dostrzec pełnię biblijnego przekazu.

Nieocenioną pomocą w zrozumieniu o co tak naprawdę chodzi w przypadku konkretnych opowieści czy ksiąg Pisma świętego są teksty znawców, którzy życie poświęcili badaniom nad Biblią. Do wybitnych polskich biblistów należy prof. Anna Świderkówna, autorka wielu książek i audycji popularyzujących wiedzę o Biblii. Warto przeczytać jej „Bramy do Biblii” czy „Sens ksiąg biblijnych”, głębokie, ale proste w odbiorze analizy i interpretacje wybranych tekstów biblijnych. Do książek załączone są także płyty z audycjami autorki nagranymi w Radiu Józef.

Popularyzacją wiedzy o Piśmie świętym zajmuje się także serwis Czas na Biblię. Znajdziecie w nim wskazówki jak czytać Biblię, komentarze do poszczególnych fragmentów, sylwetki biblijnych postaci, modlitwy biblijne i wiele innych interesujących materiałów. Bardzo cenna lektura dla każdego, kto chce czytać i rozumieć Biblię.

Anna Świderkówna, Bramy do Biblii, Wydawnictwo M 2012; Anna Świderkówna, Sens ksiąg biblijnych, Wydawnictwo M 2013.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*