Opowiastki o wróbelku, kozie i kotku

Do tej pory naczelnym wróbelkiem polskiej literatury dziecięcej był Elemelek, który doczekał się nawet obszernego opracowania w Nonsensopedii. Teraz jego pozycja pierwszego wróbla RP chwieje się w posadach, a nowym pretendentem do sławy, zaszczytów i pamięci pokoleń jest wróbelek-podróżnik z uroczej książki Pawła Mazura i Magdaleny Pagińskiej „Czy wróbelek doleci do Afryki?”

Książeczka wydana jest bardzo starannie, a dowcipny tekst uzupełniają świetne ilustracje – nowoczesne i jednocześnie pełne bezpretensjonalnego uroku. Z wielką przyjemnością czytaliśmy razem z chłopakami, wypatrując na rysunkach zaskakujące szczegóły. Zachwyt budzą historyjki opowiedziane wierszem: krótkie, zgrabne i bardzo pomysłowe. Autor czerpie z powiedzonek („Przyszła koza do woza”), wykorzystuje powszechnie znane motywy (kotek na płotku) i żongluje nimi tak, że powstają całkiem nowe, pełne wdzięku opowiastki, rymowane, rytmiczne, świetne do czytania starszym i całkiem małym dzieciom.

Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Pestka planuje wydanie kolejnych książeczek tego duetu autorskiego, bo to doskonała kontynuacja tradycji Brzechwy, Tuwima, Chotomskiej i Kerna – świetnie napisanej, ponadczasowej literatury dziecięcej. Bardzo polecam! Szukajcie na krakowskich Targach Książki dla Dzieci.

Paweł Mazur i Magdalena Pagińska, Czy wróbelek doleci do Afryki? i inne wierszyki, Wydawnictwo Pestka 2012

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , , ,

6 comments on “Opowiastki o wróbelku, kozie i kotku
 1. Anonimowy pisze:

  A ja bym się chętnie załapał na autograf.

  A.

 2. Kurruka Parda pisze:

  Poza tym był wróbel Ćwirek o glosie Kobuszewskiego, ale to nie literatuuura, fiu, fiu…

 3. Wróbelek miałby nie dolecieć? Będę obserwować…

 4. Chuda pisze:

  Buba, szczegóły wkrótce, bądź czujna 🙂 dziękuję bardzo za wyróżnienie!

 5. Buba pisze:

  O! A jak można się załapać na jeden egzemplarz? 😉

 6. Buba pisze:

  Otrzymałam wyróżnienie-zaproszenie do blogowej zabawy "Twój blog jest wspaniały".
  Z wielką przyjemnością przekazuję to wyróżnienie-zaproszenie Tobie
  http://bajdocja.blogspot.com/2012/06/blogowa-zabawa-tell-me-about-yourself.html

  Serdecznie pozdrawiam,
  Buba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*