Kasdepke o kocie w butach

Grzegorz Kasdepke to dowcipny, młody, przystojny, utalentowany i wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i młodzieży. Znamy i lubimy jego wersję „Kota w butach”, która ukazała się w kolekcji „Dziecka” z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Cała seria dwudziestu klasycznych baśni wydana przez Agorę w 2005 r. jest godna uwagi, ponieważ Kasdepke i Jarosław Mikołajewski opowiedzieli stare historie dzisiejszym językiem, ochoczo nawiązując do współczesności za pomocą licznych a dowcipnych aluzji, których wychwytywanie sprawia przyjemność dorosłemu czytelnikowi. Dzieciaki nie odrywają oczu od kolorowych ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej, Agnieszki Żelewskiej i Pawła Pawlaka, a czcionka jest na tyle duża, by mogła ją przeczytać babcia, której zginęły okulary, bądź młody czytelnik doskonalący się w samodzielnej lekturze.

Do każdego tomu kolekcji dołączona jest płyta CD z nagraną baśnią, dzięki której znękany rodzic może wyręczyć się w wieczornej lekturze Wojciechem Mannem albo Magdą Umer. Nie są to co prawda Bajki-grajki, ale jako fanka pana Wojciecha z wielką przyjemnością słucham jego interpretacji (wyznam szczerze, że interpretacji pani Magdy słucham z przyjemnością dużo mniejszą, ale wybaczyłam jej wszystko po obejrzeniu „Chlip-hopu”).

W księgarniach jest mnóstwo wersji baśni, które są z ludzkością od pokoleń, niektóre sprawiają wrażenie bryków: byle jakie streszczenie, żadnych dialogów i paskudne ilustracje. Nie mogę pojąć, po jakiego czorta traktować w ten sposób „Księgę dżungli” czy „Alicję w krainie czarów” – dziecko dorośnie i przeczyta oryginalne wersje, a nie taki chłam.

Kolekcja „Dziecka” na tle byle jakich wydań lśni jak gwiazda polarna na zimowym niebie. Warto mieć ją w swojej biblioteczce.

Grzegorz Kasdepke, Kot w butach, kolekcja „Dziecka”, Agora 2005

Napisano w Czytam dzieciom (i sobie też)

Tagi: , , ,

One comment on “Kasdepke o kocie w butach
  1. Mama_Adama pisze:

    Z całym szacunkiem dla Pani Magdy… Kompletnie nie akceptuję jej interpretacji 🙂 Ale seria książeczek świetna. No i te ilustracje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W związku z wprowadzeniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, że zostawiając komentarz na stronie od-rana-do-wieczora.pl pozostawiasz na niej swój nick, widoczny dla innych czytelników oraz adres mailowy widoczny tylko dla administratorów strony. Swoje dane osobowe przekazujesz dobrowolnie i będą one przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu, odpowiedzi na Twój komentarz lub w przypadku kontaktu przez formularz kontaktowy. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Masz prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: dorota.smolen@gmail.com. Administratorem Twoich danych osobowych jest autorka bloga od-rana-do-wieczora.pl Dorota Smoleń.
Publikując komentarz, wyrażam zgodę.

*